tiltakozás;Szabadság tér;megszállási emlékmű;

Folytatódott a tiltakozó akció a majdnem kész szobornál a Szabadság téren. Fotó: Vajda József/Népszava

- Élőlánccal tiltakoztak az emlékmű ellen

Élőlánccal tiltakoztak a '44-es német megszállási emlékmű és az Orbán-kormány erőszakossága ellen a Szabadság téren csaknem egy hónapja tüntető civilek - köztük Fischer Iván karmester és Heller Ágnes filozófus. Az emlékmű eközben már majdnem elkészült, és befejezése - erős rendőri biztosítás mellett - nem várathat sokáig magára, miután a kormányfő egyértelműen kiállt a megvalósítás mellett, az emlékmű körüli vitát pedig kocsmapultnál zajló politikai lökdösődésnek nevezte.

Egymás kezét fogva alkottak élőláncot tegnap a Szabadság téren az általuk csak "elátkozott" jelzővel illetett emlékmű körül a csaknem egy hónapja a helyszínen demonstráló civilek - köztük Heller Ágnes filozófus, Fischer Iván karmester, Mécs Imre 56-os halálraítélt, volt parlamenti képviselő és Suchman Tamás volt MSZP-s politikus.

A tiltakozóktól az immár majdnem kész szobrot nemcsak az általuk korábban tizenháromszor lebontott, ám azóta szétszedhetetlenné összehegesztett kerítés védte, hanem rendőrsorfal is. Amúgy sem mehetnek már egy hete a tiltakozók a szobor közelébe, mert a józsefvárosi jegyző birtokvédelmet biztosított a kivitelező cégnek, ez pedig feljogosította a rendőröket arra, hogy kényszerintézkedést alkalmazva "megtisztítsák" a terepet a demonstrálóktól - ezt meg is tették.

Élesen bírálta az emlékmű tervét hétfőn egy más témában tartott eseményen Fischer Iván mellett Köves Slomó, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH) vezető rabbija is. Köves Slomó jelezte, nem ért egyet az emlékmű esztétikájával, Fischer Iván pedig kifejtette: az emlékmű nagyon sokak érzékenységét sérti - zsidókét és keresztényekét egyaránt -, hiszen azt a "pilátusi gondolatot" tükrözi, hogy "nem mi vagyunk a bűnösök, hanem más".

Eközben információink szerint távozik posztjáról a Holokauszt Dokumentációs Központ és Emlékgyűjtemény (HDKE) közalapítvány teljes kuratóriuma - lejárt ugyanis a mandátumuk. Ezzel kapcsolatos kérdéseinkre a HDKE illetékesétől egyelőre nem kaptunk választ, de úgy tudjuk, a kuratórium tagjainak többsége vélhetően amúgy sem maradt volna: nem értenek ugyanis egyet azzal, hogy nemrég Haraszti György kuratóriumi elnök együttműködési megállapodást írt alá a HDKE nevében az állam által alapított Veritas Történetkutató Intézet vezetőjével. Utóbbi, Szakály Sándor azzal kavart év elején nemzetközi botrányt, hogy "idegenrendészeti intézkedésnek" nevezte az 1941-es kamenyec-podolszki deportálást.

Megírtuk: hétfői hatállyal - ugyancsak mandátumának lejárta miatt - távozott posztjáról a HDKE igazgatója, Szita Szabolcs. A Páva utcai központ vezetője jelezte: a megállapodást a megkérdezése nélkül kötötték meg, miközben külföldön volt, amit méltatlannak tart. Úgy tudjuk, a Veritas-szal kötött megállapodásról a kuratórium tagjai is csak utólag értesültek.

Eközben - noha a Szabadság téri emlékmű ellen tiltakozó Eleven emlékmű mozgalom egyik alapítója, Béndek Péter nyílt levélben kérte - egyelőre nem hozta nyilvánosságra Dávid Katalin azt a levelét, amelyre válaszul Orbán Viktor a múlt héten "megnyilvánult" a szobor ügyében.

A Széchenyi-díjas művészettörténésznek, a Magyar Művészeti Akadémia tagjának írt válaszában Orbán azt írta: "ez a műalkotás erkölcsi szempontból, gesztusrendszerének történelmi tartalmát tekintve pontos és makulátlan". A kormányfő az emlékmű körül kialakult vitáról úgy írt, hogy az nem haladja meg az "olcsó politikai lökdösődés kocsmapultját." A Mazsihisz-vezetőknek pedig minapi találkozójukon jelezte: "nincs mozgástere" az ügyben.

A magyar kormányfőt bírálta a Zsidó Világkongresszus vezetője, aki kettős beszédet emlegetett. Ronald Lauder a The Jerusalem Post című izraeli lapnak az európai antiszemitizmus és a szélsőjobboldal erősödéséről beszélt, külün kitérve a Jobbikra. Mint fogalmazott, Orbán a nyilvánosság számára "jól hangzó" beszédeket mond - Jasszer Arafathoz hasonlóan például - az antiszemitizmussal szembeni fellépésről, de máshogy nyilvánul meg erről saját közönségének.

Gyurcsány Ferenc szerint a május 25-ei európai parlamenti (EP-) választás erőfelmérés is lesz, amely megmutatja, hogy baloldalon kinek mennyi támogatója van.