miniszterelnök;lemondás;Szlovénia;Pozitív Szlovénia;Alenka Bratusek;

- Lemondott a szlovén miniszterelnök

Tegnap benyújtotta lemondását Alenka Bratusek szlovén miniszterelnök, aki 13 hónapig állt hazája kabinetjének élén. Azt követően jelentette be távozását, hogy egy héttel korábban pártja, a Pozitív Szlovénia (PS) nem őt, hanem legfőbb riválisát, Zoran Jankovic ljubljanai polgármestert választotta meg a tömörülés élére.

Bratusek már előzőleg jelezte, amennyiben nem kap bizalmat a politikai erőtől, úgy nem marad a kormányfői székben. Bár az egyébként számos korrupciós botrányba keveredett Jankovic arraq kérte Bratuseket, vizsgálja felül döntését, a miniszterelnök szombaton a koalíciós partnereknek is bejelentette: elhatározása végleges. Úgy foglalt állást, hogy hazája számára az előrehozott parlamenti választás jelenti a legjobb megoldást.

A PS-en kívül a szociáldemokraták, a liberálisok, valamint a nyugdíjasok pártja alkotja a koalíciót. A kormány többi pártja már korábban azt közölte, nem kívánnak közös koalícióban lenni egy Jankovic által vezetett párttal.

A szlovén alkotmány értelmében a parlament legalább tíz tagja javasolhat jelöltet a kormányfői tisztségre harminc napon belül.Amennyiben nem érkezik javaslat, vagy az illető személy nem kap többséget a parlamentben, úgy Borut Pahor államfő előrehozott választást írhat ki.

Szlovéniai médiumok szerint a voksolás valószínűsíthető időpontja június 22. A pártok ugyanis úgy vélik, még a parlamenti nyári szünet előtt meg kellene tartani azt.

A távozó kormányfő szerint az általa irányított kabinet jó munkát végzett, mert teljesítette azon ígéretét, mely szerint stabilizálja Szlovénia helyzetét a következő parlamenti választásig. Szerinte a pénzügyi helyzet kiegyensúlyozott.

Ljubljana rendkívüli módon megsínylette a válságot, különösen a bankrendszere került kritikus helyzetbe, amelynek most is majdnem 5 milliárd eurós tőkebevonásra lenne szüksége.

Tavaly a bankmentés a GDP 14,7 százalékát emésztette fel. Decemberben 3 milliárd eurós tőkeinjekciót kaptak a pénzintézetek. Ljubljana számára azonban komoly fegyvertény, hogy nem szorult nemzetközi hitelcsomagra.

A bizonytalan belpolitikai fejlemények negatív hatással lehetnek az ország gazdaságára. Bár a Fitch a napokban negatívról stabilra javította Szlovénia BBB+ országkockázati besorolását a javuló finanszírozási kilátásoknak köszönhetően, a hitelminősítő arra figyelmeztetett, hogy a politikai bizonytalanság akár leminősítést eredményezhet.

Bár Robert Fico miniszterelnök súlyos vereséget szenvedett a márciusi szlovák elnökválasztáson, mindez úgy tűnik, nincs hatással pártja, a Smer népszerűségére, amely nagy fölénnyel, több mint negyven százalékos eredménnyel nyerne meg egy esetleges parlamenti választást. A későbbiekben azonban akár át is rajzolhatja Szlovákia belpolitikai térképét Radoslav Procházka új tömörülése, a Háló.