Zöldzóna;pisztácia;bioenergia;

Fotó: Thinkstock, Gettyimages

- Pisztácia héjával fűtik a várost

 Törökország és Szíria határán egy 3200 hektáros,  Gaziantep és Kilis városok által bezárt területen épülhet meg kevesebb, mint öt éven belül az első greencity, amelyet a pisztácia héjával fűtenek.

A világ harmadik legnagyobb pisztácia-termelő városa, Gazientap regionális gazdaságát jelentős részben erre a forrásra alapozza – írta a Rinnovabili.it.

 Annak érdekében, hogy semmi se vesszen el ebből az értékes gyümölcsből, egy francia mérnöki iroda a BURGEAP arra gondolt, hogy újra hasznosítani kellene az eldobott pisztáciahéjat és a helyben előállított, tiszta energiával ellátni a város jelentős részét. A francia csapat zseniálisan felhasználná a pisztácia héjának kalória erejét, kilogrammonként 19,26 MJ-t, azzal a céllal, hogy tiszta energiát termeljen, és ezzel télen fűtse, nyáron pedig hűtse több tíz hektáron a középületeket.

 Gazientap önkormányzata egy hónapon belül fogadja el a projekt megvalósíthatósági tanulmányát, s ezzel átlép az operatív szakaszba, amely öt éven belül valósulhat meg. A pisztácia által előállított biomasszának köszönhető energia ellátáson kívül a „zöld város” rendelkezni fog minden épületen napelemekkel, a hulladékok ártalmatlanító rendszereivel, egy medencével, ami felfogja és gyűjti az esővizet, egy létesítménnyel, amely kezeli a szennyvizet, és majd a fenntartható várostervezésnek szentelt kiállítássá alakul át.

Gaziantep „zöld” kísérletezése valójában, már egy sor, nagy hatékonyságú bio-építmény megépítésével kezdődött, amelyek számos nemzetközi szintű elismerést arattak. Ezek között az első, az a zöld ház, amely a múlt évben, a Passiv House Institute tanúsítványát nyerte el. Ez utóbbi az egyetlen intézmény, amely jogosult környezetvédelmi elismerésről tanúsítványt kibocsátani. A 320m2 területű innovatív bio-épület, rendkívüli magas szintű hatékonyságot ért el, kombinálva számos passzív tervezési megoldást, a megújuló energia termelésében „aktív” vállalatokkal és rendszerekkel.

Gaziantep városfejlesztési rendszerének átalakítása egy török város tervezési modelljével, valós fordulatot hozhat az egész ország számára, amely jelenleg energiaszükségletének kb. 75%-t importálja. A greencity modell választása lehetővé tenné a hazai energia költségek 50-70%-os csökkentését, ami közel 6 milliárd dollár megtakarítást eredményezne. Ez az összeg teljességgel igazolja a bio-építkezés megvalósítása költségeinek, a hagyományos építkezéshez viszonyított, kezdeti növekedését.

Vér szennyezte be Rómában a szombat esti olasz kupadöntőt: lelőttek egy nápolyi szurkolót, aki azóta is életveszélyes állapotban van.