A fiatal, udvarias biztonsági őr úgy tudja, május közepén lesz a hivatalos átadás. Szerinte péntekenként azért nagyobb a forgalom, akkor a vadonatúj, ízléses őstermelő pultoknál sem hárman kínálják termékeiket, mint ezen a keddi délelőttön. A felhozatal füstölt áru, méz, szamóca.
A mézes hölgy abban reménykedik, a hivatalos megnyitó után többen lesznek.
Alkalmi ismerősöm, egy harmincas éveinek közepén-végén járó kereskedő már korántsem ilyen bizakodó. Nem tolongtanak a vevők, magyarán közel s távol egy sincs, szívesen megosztja velem a gondolatait. Mint kiderül, azok bizony nem túlságosan vidámak.
"Évek óta csökken a Hold utcai piac forgalma. Fogyatkoznak a bérlők is. Ördögi kör. Minél kevesebb az üzlet, annál kisebb az érdeklődés. Mi nagyon bíztunk ebben a felújításban, ez lett volna az utolsó esélyünk. De hát amihez ezek hozzányúlnak..." - legyint beletörődő egykedvűséggel.
Igyekszem felderíteni kicsit, s megosztom vele frissen szerzett értesülésemet, hogy a hivatalos átadás után megélénkülhet az őstermelői szektor. Erőfeszítésem nem jár sikerrel. Lakonikusan csak annyit kérdez: no és maga szerint hol fognak parkolni?
Igaz, ami igaz, a Magyar Nemzeti Bank "hátsó udvarában", a Hold utcában már kora reggel is nehéz üres parkolót találni. Azt pedig nehéz elképzelni, hogy a tanyasi őstermelők a környező utcákból cipelik majd a termékeiket ládákban a piacra. Márpedig rájuk hivatkozva nyerették meg Rogán Antal polgármester úr kerületével a tanyafejlesztési program legnagyobb összegű vissza nem térítendő támogatását.
Beszélgetőpartnerem búcsúzóul még hozzáteszi: ez a három őstermelő is hamarosan eltűnhet, mert most még ingyenesen pakolhatják ki az árujukat, de azután már helypénzt kell fizetniük. És akkor még nem beszéltünk az üzemanyag-költségről, a parkolási díjról.
A lángos sütővel együtt, talán tucatnyi üzlet, hentes, büfé, zöldséges, vegyesbolt van nyitva. Az eladók, talán hogy ne unják halálra magukat, időnként átsétálnak csevegni a másik üzlethez.
Fotó: Bielik István/Népszava
Ámde ne ragadjunk le a földszint eseménytelen életénél. Ha rokkantak lennénk és a segélyből, nyugdíjból telne erre a nem éppen alacsony árairól ismert piacra, akár liften is feljuthatnánk az emeleti galériára. A vakoknak és a gyengén látóknak a tavaly meghirdetett tanayfejlesztési programból nyert 226 millió forintból még igen dicséretes módon afféle dombor elemekből összeállított ösvényt is készítettek. A sportosabb vásárlók a szépen rendbehozott vaskorlátos lépcsőn kapaszkodhatnak föl. Igaz, egyelőre a majd' másfél tucatnyi helyiségből csak kettőben működik étkezde.
Az egyik leendő piaci kisvendéglő üvegfala mögött serénykedő munkás felvilágosít, a most még a földszintre kényszerült étkezdék költöznek majd a galériára. Egyelőre a szemlélő számára úgy tűnik, nem lesz zsúfoltság. Legaláb nyolc üvegfalú üzlethelyiségben készülődésnek, munkásoknak, széknek, asztalnak nyoma sincs. Csupasz falak. A hófehérre festett irodaajtók mellett a táblákon jól olvasható a felirat:, "Piacfelügyelet", "Állategészségügy" és a titokzatos "Mosóhely". Ki tudja mit moshatnak hamarosan a zárt ajtó megett.
Eszembe jut a régi mondás, ha kíváncsi vagy egy hely színvonalára, kukkants be a mellékhelyiségbe. A jelek szerint díjtalan lesz a használat, legalábbis egyelőre nem látni a sok helyen már felszerelt pénzbedobós szerkentyűt. Odabent minden tiszta, a friss festés semmivel sem összetéveszthető illata. A három fülke egyikén udvarias szövegű tábla figyelmeztet, ez a wc műszaki hibás, ne vegyük igénybe a szolgáltatást. A mosdókagyló mellett egy thriller film plakátjára hajazó táblán hirdeti egy ismert nemzetközi cég a higiénia fontosságát.
Itt legalább fontos a tiszta kéz.
A hivatal válaszolt
Az V. kerületi önkormányzatnak május 15-ig kell elszámolnia a pályázatot kiíró Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) háttérintézményével, hivatalosan ekkor zárul le a beruházás. Az elnyert pályázati összegen felül 10 százalék önrésszel járult hozzá az önkormányzat a projekthez. Jelenleg 21 állandó bérlő van a csarnokban, akik ezután is maradnak, közülük 5 felköltözik a galériára, ahol kifejezetten melegkonyhás helyiségeket alakítottak ki, ott az éttermek helyezkednek el, az alsó szint pedig megőrizheti klasszikus piaci funkcióját, hangulatát.
Az önkormányzat közlése szerint több termelői csoport, őstermelők jelezték, hogy árusítanának a Hold utcában, így a bérlők száma minden bizonnyal emelkedni fog. Ahogy a csarnok más bérlőinek, a termelőknek is kell helypénzt fizetniük, átlagosan napi 2000-2500 Ft költséggel számolhatnak asztalonként.
A Hold utcai vásárcsarnokba érkező őstermelők részére külön kijelölt várakozóhelyek nem lesznek. Árupakoláshoz a Hold utca 11-13. előtt kijelölt központi rakodó helyen, hétköznapokon 8 és 18 óra között 7 gépjármű legföljebb maximum 20 percig várakozhat. A vásárcsarnok hátsó bejáratánál, a Vadász utca 22-24. előtt is használható 2 rakodóhely, 8 és 14 óra között, szintén 20 perces maximális várakozási időtartammal. Munkanapokon 440 forint óránként a várakozási díj, míg hétvégén és munkaszüneti napokon nem kell fizetni a parkolásért.