Orbán Viktor;megszállási emlékmű;

- Emlékmű Orbánnak

 Orbán Viktor megvédte az épülő emlékművet. Keddi dátummal írt - aznap "tisztították meg a terepet a rendőrök a demonstrálóktól - levelében a miniszterelnök kifejtette: "ez a műalkotás erkölcsi szempontból, gesztusrendszerének történelmi tartalmát tekintve pontos és makulátlan".

A négyoldalas levélben - melynek címzettje Dávid Katalin Széchenyi-díjas művészettörténész, a kormány által támogatott Magyar Művészeti Akadémia tagja - Orbán hosszan érvel a szobor mellett. Az Origo.hu birtokába került dokumentum szerint Orbán úgy látja, az ügy "bonyolult történeti, erkölcsi, politikai szövevény", de a róla szóló vita nem haladja meg az olcsó politikai lökdösődés kocsmapultját. Kifejti továbbá, hogy miért szerepel az emlékművön a német birodalmi sas és a Magyarországot szimbolizáló angyal. Utóbbiról azt írja: az ezzel kapcsolatos kritikákat egy olyan kor tünetének tartja, "amelyben a politikai, harci értelmezések vonzóbbak, mint szellemi-lelki természetűek"

Nincs Orbánnak "mozgástere"

Orbán a Mazsihisz vezetővel folytatott szerdai tárgyalásán szóba került a Szabadság téri emlékmű, mellyel kapcsolatban a Mazsihisz vezetői kifejtették fenntartásaikat és ellenérzéseiket. Válaszul a miniszterelnök megerősítette, hogy ebben a kérdésben "nincs mozgástere" ahhoz, hogy elmozduljon a korábbi koncepciótól. A tárgyaló felek rögzítették, hogy ebben a kérdésben továbbra is fennáll a konfliktus a Mazsihisz és a kormányzat között.

Hatszáz ember külön vonattal indult a vasárnap a Keleti pályaudvarról a Budapesten 12. alkalommal tartott Élet Menete rendezvény befejezése utánAuschwitzba, hogy részt vegyenek a Nemzetközi Élet Menete (March of the Living) eseményen. A vonaton együtt utazott a zarándokokkal Ilan Mor izraeli és Karon Olofsdotter svéd nagykövet is. A magyar delegációhoz csatlakozott a Phiren Amenca (Járj velünk) nemzetközi ifjúsági szervezet koordinálásában 30 roma középiskolás, hogy emlékezzenek és emlékeztessenek a vészkorszak mintegy félmillió cigány áldozatára is.