rendőrség;Szabadság tér;

FOTÓ: VAJDA JÓZSEF/NÉPSZAVA

- Szabadság tér: "megtisztították" a rendőrök a terepet

A rendőri intézkedés késő délután indult: az egyenruhások mind a tizennyolc „engedetlenkedőt” – ahogy a polgári engedetlenségi mozgalomban részt vevők magukat nevezik – elküldték a munkaterületről, ahová hajnalban rongálás nélkül jutottak be az éj leple alatt újra felhúzott kerítés ellenére is. 

Ide kattintva megnézheti a rendőrségi beavatkozásról készült felvételeket. Fotó: VAJDA JÓZSEF

Az immár három hete – eddig háborítatlanul - a helyszínen tiltakozók elleni fellépésre az adott alapot, hogy tegnap a józsefvárosi jegyző határozatával birtokvédelmet biztosított a kivitelező cégnek. Ez pedig feljogosított arra, hogy akár rendőri segédlettel is „birtokon belülre” kerüljön a kivitelező, és folytathassa az építkezést. A rendőrök a jegyzői határozat alapján először felszólították a tiltakozókat, hogy hagyják el a munkaterületet, ellenkező esetben kényszerintézkedést alkalmaznak. Volt, aki eleget tett a felszólításnak, mások maradtak.

Utóbbiak közt volt Mécs Imre, ’56-os halálraítélt, későbbi országgyűlési képviselő, a Szabadság téri tüntetések állandó szereplője is, akit korábban már garázdaságért gyanúsítottként hallgattak ki a rendőrök, mivel tiltakozó feliratot írt a kordont takaró fóliára. Mécs rögtönzött beszédet tartott az őket eltávolítani kívánó egyenruhásoknak demokráciáról, történelemről és jogról – hiába. Őt és másokat is, akik nem távoztak önként – így például a civil ellenállás egyik szervezőjeként feleségét, Magyar Fruzsinát is – a rendőrök egyszerűen felnyalábolták és kicipelték a kordonon kívülre.

Magyar Fruzsina az intézkedés után a Népszavának elmondta, jegyzőkönyvet is felvettek a hatóságok az esetről, ám azt több tüntető nem volt hajlandó aláírni. A szervező emlékeztetett: az intézkedés előtt a józsefvárosi jegyző személyesen „rendőrök élén masírozott a helyszínre”, mire tüntetőként ők számon kérték a fokozatosság elvét – miért nem szabtak ki rájuk mondjuk bírságot, miért távolítják el azonnal őket -, ám hiába. A birtokvédelmi határozatot ráadásul kézhez sem kapták: a kivitelező cég képviselője kifüggesztette ugyan a kerítésre, de olyan elérhetetlen helyre, hogy látni-olvasni sem lehetett – tette hozzá.

Magyar Fruzsina hangsúlyozta: nem ismerték el a szabálysértést. Mire egyébként a rendőrök végeztek az „intézkedéssel”, már késő délután lett, így a szobor ma nem épült tovább: vagyis továbbra is csak a talpazat áll majdnem készen az építési területen, illetve nem sokkal messzebb, a volt tévészékház oldalában lepakolva várja a szoborcsoport néhány kiegészítő eleme, hogy a helyükre kerüljenek; a bronz főalakok – Gábriel arkangyal és a birodalmi sas – nincsenek a helyszínen.

Úgy tudjuk, a tüntetők megtartják az esti, szokásos hat órai demonstrációjukat, és várhatóan nekilátnak a kordon elbontásának is – erre most és korábban is volt engedélyük -, ám ez nehezebb lesz a korábbi eseteknél, hiszen mára nemcsak visszaállították a munkások a kordont, de az elemeket össze is hegesztették. A tiltakozók egyébként azt akarják elérni, hogy a kormány halassza el a már majdnem kész emlékmű befejezését, és az ügyben kezdjen szakértői és társadalmi egyeztetést.

A Kúria elutasította a Demokratikus Koalíció (DK) felülvizsgálati kérelmét és helybenhagyta a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) határozatát, amely visszautasította a DK-nak a testületbe delegált tagját - derül ki a Kúria honlapján közzétett végzésből.