Rendkívül aggasztó fejlemény a kijevi válság kapcsán a harkivi polgármesterrel szembeni merénylet. Gennagyij Kerneszt a hátán találták el. Megoperálták, de - amint a hivatalos közlemény fogalmaz - az orvosok az életéért küzdenek, állapota kritikus.
A Russia Today szerint a tüdején és a máján hatolt át a lövedék. Egyelőre nem tudni, ki áll a merénylet mögött. A brit Guardian szerint bár Viktor Janukovics megbuktatott elnök támogatója volt, a kijevi hatalomváltás óta több ízben is kiállt Ukrajna területi egységéért, s elutasított egy esetleges orosz katonai beavatkozást.
Tovább folyik az idegek harca az EBESZ-megfigyelők ügyében. A szeparatisták vezetője, Vjacseszlav Ponomarjov hallani sem akar szabadon engedésükről. Hétfő reggel az orosz állami televízióban úgy fogalmazott, további tárgyalásokra van szükség. Az oroszbarát aktivisták azzal vádolják az EBESZ megfigyelőit, hogy kémek és a NATO "bérencei".
A szeparatisták azt követelik, hogy a kijevi kormány engedje szabadon letartóztatott
társaikat, s csak ezután engednék el túszaikat. Az ukrán kormány azonban nem hajlandó erre. Az EBESZ elnöki tisztségét betöltő svájci külügyminiszter, Didier Burkhalter elítélte a megfigyelők fogva tartását. A megfigyelők azonnali szabadon engedését követelte.
Tegnap újabb települést, a Szlovjanszktól 35 kilométerre délre fekvő Konsztantyinivkát is ellenőrzésük alá vonták a szeparatisták. Elfoglalták a helyi önkormányzat és a rendőrség épületét - értesült a Reuters.
A május 25-én esedékes ukrán elnökválasztás legesélyesebb jelöltje, az oligarcha Petro Porosenko a Bild napilapnak elmondta, a szlovjanszki szeparatisták vezetője, Ponomarjov, terrorista, aki arra is képes lenne, hogy "külföldiek fegyvereit fordítsa Ukrajna ellen".
Tegnap nagyköveti szinten tanácskozott az Európai Unió 28 tagországa az Oroszországról bevezetendő újabb uniós szankciókról. Életbe léptették a szankciók úgynevezett második fázisát. Újabb 15 személyt sújtanak beutazási tilalommal, illetve befagyasztják vagyonukat. Új szankciókat vezet be Washington is.
Az érintettek listájára hét további személyt, illetve 17 vállalatot vettek fel. A szankciókkal Putyin elnök környezetét célozták. A Kreml ellenintézkedéseket helyezett kilátásba.
Az EU, illetve Németország és az oroszajkú szeparatisták közötti viszony is egyre feszültebb. Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter kifejtette, Oroszországnak kötelessége, hogy nyomást gyakoroljon a szeparatistákra a megfigyelők szabadon bocsátásáért. Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel folytatott telefonbeszélgetése során további lépéseket követelt a Kremltől.