választás;Mecedónia;

- Tömegesen vásároltak szavazatokat

Kettős győzelmet aratott a macedón kormánypárt, a jobboldali VMRO-DPMNE a macedón választásokon, a baloldali ellenzék azonban nem ismeri el az eredményt, mert indoklásuk szerint a kormánypárt tekintélyuralmi rendszert akar bevezetni, s a voksolás során is súlyos csalásokat követett el. A választási bizottság adatai szerint a konzervatív tömörülés a voksok 42,27 százalékát szerezte meg, az ellenzéki szociáldemokrata SDSM 22,83 százalékot kapott. Újraválasztották az ország eddigi elnökét, Gjorge Ivanovot is.

Az új választásra azt követően került sor, hogy szétesett az eddigi kormánykoalíció. Az albán kisebbség pártja, a Demokratikus Unió (DUI) ugyanis kilépett Nikola Gruevszki 2011 júniusa óta hatalmon lévő koalíciójából. A szakítás oka az volt, hogy a VMRO-DPMNE támogatta Ivanov elnököt az újraindulásban. Az albánok pártja végzett a harmadik helyen 16,51 százalékos eredménnyel.

Ami az elnökválasztást illeti, Ivanov jelentős fölénnyel, 56 százalékkal végzett az első helyen. Szociáldemokrata kihívója, Sztevo Pendarovszki 39,49 százalékot kapott. A részvételi arány 60,8 százalékos volt. A konzervatívok szóvivője, Vladimir Gjorcev az első eredmények közlése után azt közölte, a konzervatívok „nagy győzelmet arattak”. Az ellenzéki szociáldemokraták vezetője, Zoran Zajev azonban már az urán lezárása után közvetlenül új választás kiírását követelte. Szerinte a kormánypárt tömegesen vásárolt szavazatokat, nyomás alá helyezte az állampolgárokat, s a csalásban a rendőrség is segédkezett számára. Az ellenzék a következő napokban dönt a további lépésekről.

A választási bizottság azt közölte, nem kaptak csalásról szóló bejelentéseket. A pártoknak két napjuk van arra, hogy előtárják bizonyítékaikat.

"Messze nem vehető bizonyosra", hogy Skóciát függetlenné válása esetén belátható időn belül új tagállamként felveszik az Európai Unióba - írta a skót kormányfőnek címzett, hétfőn ismertetett levelében a brit külügyminiszter.