Abbász, mint arról a Wafa palesztin hírügynökség beszámolt, Marc Schneider rabbival, a New York-i Alapítvány az etnikai megértésért nevű szervezet elnökével folytatott beszélgetése során tette e kijelentést.
A palesztin elnök szavait néhány órával a holokauszt izraeli emléknapja előtt tették közzé. Ez az első eset, hogy Abbász ilyen értelmű nyilatkozatot tesz. Korábban, mint arra a Jerusalem Post emlékeztetett, a politikust holokauszt-tagadással vádolták, mert diplomamunkájában, amelynek címe „A nácizmus és a cionizmus közötti titkos kapcsolat” volt, azt állította, hogy a halottak száma csak 890 ezer volt, és „egy náci-cionista összeesküvés áldozatai voltak”. Aztán 2011-ben Abbász egy könyvében már azt írta, hogy elfogadja a hatmillió áldozatról szóló tényt.
Abbász egyúttal reményét fejezte ki, hogy az izraeli kormány „megragadja az alkalmat, hogy igazságos és békét teremt a térségben, amely Izrael és Palesztina békés, biztonságos egymás mellett élésén alapul.”
A palesztin elnök szavai különösen kényes pillanatban hangzottak el, miután a múlt héten Izrael felfüggesztette a tárgyalásokat Abbásszal, válaszul az iszlamista Hamásszal való kibékülésére. A Hamásznak, amelyet Izrael mellett a világ számos országa, köztük az Egyesült Államok és az Európai Unió, terrorista szervezetnek tekint, fő célkitűzése a mai napig a zsidó állam megsemmisítése.
Hasonlóan nyilatkozott Khaled Kaszab Mahamed izraeli arab ügyvéd, aki egy arab nyelvű holokauszt-múzeumot hozott létre Názáretben. Mahamed a Jerusalem Postnak kijelentette: ahhoz, hogy béke legyen, az araboknak is ismerniük kell ezt a borzalmas történetet. "Fontos, hogy a palesztinok megértsék, hogy miként látják a nyugatiakat és az izraeli zsidók a holokausztot és miként hat ez a békefolyamattal kapcsolatos véleményükre" - mondta a palesztin jogász.
A jeruzsálemi Jad Vasem központ Abbász nyilatkozatát úgy értékelte, hogy az „változást jelenthet az arab világban sajnálatosan uralkodó holokauszt-tagadáshoz és revizionizmushoz képest” és reményét fejezte ki, hogy ez az új megközelítés tükröződni fog a palesztin web-oldalakon éppúgy, mint az iskolákban és a közbeszédben.