Ma kerül napirendre a Mozgássérültek Pető András Nevelőképző és Nevelőintézetben (MPANNI) zajló konduktorképzés sorsa a Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottság (MAB) zárt ülésén. Az intézmény ügye 2012 óta húzódik, amikor kiderült, hogy több ponton sem felel meg a felsőoktatási tudományos akkreditáció követelményeinek a Pető falain belül zajló, korábban világhírű képzés. Ennek ellenére a MAB megadta a minősítést azzal a feltétellel, hogy azonnali hatállyal kezdődjön meg az intézetben egy "szervezeti és minőségbiztosítási fejlesztés", melyet egyidejűleg egy "intézményakkreditációs monitor vizsgálat" ellenőriz.
A MAB nyilvánosan elérhető napirendjén azonban nemcsak e vizsgálatról való döntéshozatal szerepel, hanem egy, az MPANNI-t látogató új bizottság összetétele is, magyarán arra lehet számítani, hogy a MAB ismét elhalasztja az érdemi döntéshozatalt, ahogy eddig már négyszer levette napirendjéről az ügyet, legutóbb február végén, miután - forrásaink szerint - az intézményvezetés többedszer olyan "minőségbiztosítási intézkedésekről" számolt be a testületnek, amelyek nem elegendőek a tudományos fokozathoz.
Az intézményben zajló, a beteg gyermekekkel és felnőttekkel való későbbi foglalkozást lehetővé tevő konduktorképzésből ugyanis 2012-ben, és azóta változatlanul hiányoznak a tudományos és kutatási módszertan elvi alapját jelentő standardok, a szakmai eredmények és a megfelelően képzett oktatók is. Lapunk legalábbis több forrásból úgy értesült, az egyedülálló rehabilitációs tevékenységhez képzett konduktor szakemberek az utóbbi években egyre kiszolgáltatottabbakká váltak, miután az MPANNI vezetése többszöri figyelmeztetés ellenére sem végezte el az intézmény szervezeti, valamint a graduális képzési programjának (BA képzés) tudományos és gyakorlati reformját. Erre a MAB által határidőként szabott 2013 első félévén túl máig sem került sor. Sőt, azóta állítólag még romlott is a helyzet, hiszen információink szerint a képzésben jelenleg szereplő tárgyak oktatási programja ellentmondásos, bizonyos, a konduktori munkához elengedhetetlen egészségügyi alapismeretek hiányoznak a tantervből, ráadásul egyre kevesebb a megfelelő képzettségű és felkészültségű oktató.
Forrásaink - és egy, a lapunk birtokába került szakértői jelentés - szerint ráadásul az intézmény anyagi helyzete is folyamatosan romlik. Utóbbit nemcsak a lapunk által már korábban is feltárt gazdálkodási visszásságok, hanem a nem megfelelő működésből fakadó forráskiesések okozhatják, hiszen például ma már az MPANNI-ban folytatott szakmai tevékenységek nagy része (kivéve a rendelőintézetet) nem áll egészségbiztosítási finanszírozás alatt, így az intézmény nem jut társadalombiztosítási forráshoz (az OEP-finanszírozáshoz szükséges befogadásnak az illetékes szakmai kollégium szerint szintén nem felelt meg a Pető).
Annak pedig - forrásaink szerint - kizárólag politikai oka lehetett, hogy 2012-ben megkapta a felsőoktatási minősítést az intézmény. Sőt, ők úgy gondolják, hogy a MAB ma várható döntése mögött is ez húzódik majd, hiszen már megkezdődött a Pető Intézet közvetlen állami felügyelet alá vonása, amely július 30-ra zárulhat le. Nemzetközi fórumokon ugyanakkor már egyre hangosabb a Petőt övező kételyek és botrányok miatti felzúdulás, volt olyan szaktekintély is, aki a jelenlegi intézményvezetést egyenesen úgy jellemezte: "elefántok a porcelánboltban".