A magyarországi Élet Menete Alapítvány és a menet résztvevői a vasárnapi hagyományos budapesti megemlékezés kezdetén az Erzsébet-híd pesti hídfőjénél felavatják az Élete menete szobrát, egyúttal kinyilvánítják, hogy ellenzik a Szabadság térre tervezett '44-es német megszállási emlékmű tervét. A szobrot és az Orbán-kormány ezzel kapcsolatos emlékezetpolitikáját, hozzáállását a diplomácia nyelvén udvariasan, de nagyon határozottan elítélő keddi nyilatkozat után, amelyet az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége adott ki, alighanem ugyancsak szóba hozza a kérdést majd az Élet Menete rendezvényén felszólaló Douglas Davidson, az Egyesült Államok külügyminisztériumának holokauszt ügyekkel foglalkozó különmegbízottja.
Az Élet Menete idei eseményeiről tartott mai sajtótájékoztatón a kérdésről Répás Péter kuratóriumi tag úgy foglalt állást, hogy az alapítvány "A történelem nem írható át!" jelszóval jelzi egyet nem értését azzal kapcsolatban, ami "a Szabadság téren történt az elmúlt hetekben". Elítélik az oda szánt emlékmű tervét, és mindent megtesznek, hogy ne épüljön fel, mondta, hozzátéve: a tiltakozást jelző matricákat osztanak majd a menet résztvevőinek, és remélhetőleg a sok tiltakozásnak meglesz az eredménye.
A programról a szervezők közölték: vasárnap a szoboravató után elindul a menet a Szabad sajtó úton és a Rákóczi úton a Keleti pályaudvarra. Elhangzott: ez nem protokollesemény, aki azt gondolja, hogy ott a helye, azt szeretettel várják; az elmúlt években is részt vettek az eseményen miniszterelnökök és más politikusok. A pályaudvarról aztán vasárnap este különvonat indul az emlékezőkkel Lengyelországba, ahol az Auschwitz és Birkenau közötti nemzetközi Élet menete élén idén először a magyar zarándokok vonulnak - mondta Gordon Gábor, Az Élet Menete Alapítvány kuratóriumának elnöke. A Budapestről indulókat diplomaták - mások mellett Ilan Mor izraeli és Karin Olofsdotter svéd nagykövet - is kísérik. Előzőleg, péntektől vasárnapig rendezik meg a magyar származású holokauszt-túlélők találkozóját Budapesten, továbbá szerepel még a programban egy vasárnapi konferencia is, amelynek témája a holokauszt története, valamint a Magyarországon és Európában növekvő antiszemitizmus.
Hegedűs D. Géza színművész, az alapítvány felügyelőbizottságának tagja arról is beszélt, hogy rendkívül fontos Az Élet Menete Alapítvány küldetése, a civil szervezet munkája eredményeként egyre többen ébrednek rá, hogy vannak a magyar történelemnek olyan momentumai, amelyek még nem tisztázottak. Nincs nagyobb vétek, mint ha elhallgatnak, kiiktatnak megtörtént eseményeket - állapította meg. Kelemen Zénó, az Élet menete szobrának alkotója közölte: ez nem a holokauszt emlékműve, hanem egy pozitív üzenetet hordozó mű.