izraeli-palesztin béketárgyalások;

- Ellenség lehet a palesztin elnökből

Izrael könnyen ellenségnek tekintheti a palesztin vezetőket, ha valóra váltják fenyegetésüket és felmondják az oslói békeszerződést. Ezt a zsidó állam közlekedési minisztere közölte Facebook bejegyzésében. A Likud-párti Jiszráel Katz kijelentette: "lényegében vége a béketárgyalásoknak."

A miniszter szerint a mostani egyeztetések kudarcát maga Mahmúd Abbász okozta azzal, hogy nem hajlandó engedményeket tenni és egyoldalú lépéseket tett a palesztint állam nemzetközi elismerése felé.

Jiszráel Katz szerint bebizonyosodott, hogy a Palesztin Hatóság nem Izraellel akar békét, hanem a Gázai övezetet uraló, szélsőséges Hamasszal akar kiegyezni.

Ramallahból egymásnak ellentmondó hírek érkeznek arról, hogy valójában hogyan is hangzott el a fenyegetésnek értékelt kijelentés. Az izraeliek értelmezése szerint azzal, hogy a Gázai övezetben tárgyaló palesztin delegációvezető a Palesztin Hatóság "átalakítását" helyezte kilátásba a Hamasszal, érvényét veszítené az oslói békeszerződés.

Az izraeli miniszter szerint ebben az esetben nem épülne meg a Gázai övezetet Ciszjordániával összekötő útvonal, de megszűnne a Palesztin Hatóság vezetőinek védettsége is, amelyet ugyancsak az oslói szerződés garantált.

A palesztin főtárgyaló, Száeb Erakat cáfolta, hogy bárki is a Palesztin Hatóság feloszlatásáról nyilatkozott volna.

Egy hét múlva lejár az a határidő, amelyet a legújabb izraeli-palesztin béketárgyalások első fordulójára szabtak meg a felek. Bár a palesztinok még sosem fenyegetőztek az oslói szerződés felmondásával, megfigyelők szerint könnyen lehet, hogy így akarnak nyomást gyakorolni Izraelre és a közvetítő Egyesült Államokra, hogy számukra kedvezőbb feltételeket csikarjanak ki a megállapodásban.

Közben az Egyesült Államok arra figyelmeztetett, hogy súlyos következményei lennének a Palesztin Hatóság feloszlatásának. Az amerikai külügyminisztérium szóvivője, Jen Psaki szerint "az  elmúlt években komoly erőfeszítések történtek a palesztin intézmények létrehozására többek között amerikai pénzügyi segítséggel. A Palesztin Hatóság feloszlatása súlyos következményekkel járna kapcsolatunkra, illetve az amerikai támogatásra".

A  tavaly júliusban megkezdődött és kilenc hónaposra tervezett béketárgyalások a palesztin  foglyok negyedik csoportjának március végéig ígért kiszabadulásának elmaradása miatt egyelőtre zátonyra futottak.  

A  Palesztin Felszabadítási Szervezet (PFSZ) központi tanácsa  várhatóan szombaton egy különleges értekezleten vitatja meg a javaslatot, amely szerint a palesztin vezetőség az 1993-as oslói egyezmények felmondásával nem csak az Izraellel való tárgyalásokról mondana le, hanem az önigazgatásról és a kétállami megoldásról is.          

Hétfő éjjel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök is reagált a palesztin fenyegetésre, utalva egyben a Hamász és Fatáh párt  újabb tervezett békülési kísérletére. „Tegnap a hatóság leépítéséről beszéltek, ma pedig már a Hamásszal való egyesülésről” -  mondta Netanjahu. „ Amikor békét akarnak, tudassák velünk” -   jelentette ki a kormányfő. 

A Krím félsziget és Szevasztopol újraegyesítése Oroszországgal a történelmi igazságtételt szolgálta, a csatlakozást kimondó, demokratikusan bonyolított népszavazás pedig megfelelt a nemzetközi jogszabályoknak - jelentette ki Dmitrij Medvegyev orosz kormányfő a parlament alsóháza előtt kedden.