2015 márciusában az egyik fivér, Scott Kelly csatlakozik az orosz Mihail Kornyenkóhoz a nemzetközi űrállomáson és ott marad egy évig. Míg Scott 365 napon át kering a világűrben 27 ezer km-es óránként sebességgel, testvére, Mark a Földön marad. A Nasa azt vizsgálja majd, hogy azonosak maradtak-e.
Az ikrek paradoxonja a relativitás-elmélet egyik legérdekesebb része. Einstein feltételezte,hogy ha az ikrek egyike elutazna egy messzi csillagra olyan sebességgel, amely megközelíti a fényévét /kb. 300 ezer km. másodpercenként/, az idő számára lassabban telne, mint a Földön maradt testvér számára. Az otthon maradt testvér megöregedne, míg az asztronauta csak néhány évvel lenne idősebb.
A tudósok már régen kimutatták, hogy van kapcsolat az idő múlása és a sebesség között. Megfigyelték, hogy az atomnál kisebb részecskék bomlási ideje lelassul, amikor laboratóriumban utaztatják azokat a fényéhez hasonló sebességgel. Einstein a relativitás-elméletében ki akarta mutatni, hogy nem létezik abszolút idő, ez függ attól a vonatkozási rendszertől, amelyben mérik. Az ikrek szindrómáját azért nevezik paradoxonnak, mivel, két, látszólag hasonló rendszerben történik: a Földön és az űrhajóban. Az otthon maradt testvér látja az űrhajót távolodni és a fedélzeten lévő órát lassulni. De az asztronauta is állíthatja, hogy a kabin ablakán kinézve, látja, hogy a Föld távolodik és a testvér órája lassul. Kettőjük közül ki lesz az, aki öregebb lesz, amikor találkoznak?
A paradoxon szükségessé teszi bonyolult matematikai képletek felállítását, hogy tökéletesen le lehessen írni és a megoldás kulcsa annak megállapítása, hogy a két vonatkozási pont nem olyan azonos, mint amilyennek látszik: a Föld állandó, folyamatos tehetetlenséggel mozog, az űrhajó pedig induláskor felgyorsul, majd fékez, majd a visszatéréshez újra gyorsul.
A Nasa, nyilvánvalóan, nem tud senkit sem utaztatni évtizedeken keresztül a fényhez közelítő sebességgel, de korlátozottabb kísérletekből is remél érdekes ismereteket szerezni arról, hogy miként módosítja a szervezetet egy hosszú űrtartózkodás.
A tíz betervezett program egyike alapján az ikerpár mindkét tagját beoltják influenza ellen, hogy jobban megértsék, miért gyengül az űrben az immunrendszer. Egy másik teszt a látást ellenőrzi, mivel az űrhajósok az űrállomáson nem látnak azokkal a szemüvegekkel, amelyeket otthon viseltek. Tanulmányozni fogják azokat a baktériumokat is, amelyek az emésztést segítik, ezért a testvéreknek egyforma lesz az étrendjük.
Craig Kundrot, a Nasa Human Research programjának kutatója a Guardiannak elmondta, hogy ez az első alkalom, hogy genetikailag azonos két emberrel kísérleteznek „biomolekuláris és pszichológiai szinten.”
Az utolsó kísérlet a DNS telométereivel foglalkozik majd. Ezek a kromoszómák végeit képezik és rövidülésüket tekintik felelősnek az öregedésért. Az űrben a telométerek bomlása felgyorsul, így Einstein paradoxonja ellenére Scott bizonyára öregebb lesz, amikor visszatér a Földre, mint Mark - vonja le a következtetést a lap.