A közlemény szerint "a köztársasági elnök alkotmányos kötelezettségeivel összhangban, az alaptörvény vonatkozó rendelkezései alapján és az országgyűlési választások hivatalos végeredményének várható kihirdetésére figyelemmel döntött az időpontról". Egyúttal felkérte a listavezetőket, hogy a hagyományoknak megfelelően kezdjék meg az alakuló üléssel kapcsolatos előkészítő tárgyalásokat.
Az Országgyűlés alakuló ülését az alaptörvény értelmében az államfő hívja össze a választást követő 30 napon belüli időpontra. A parlament megbízatása az alakuló üléssel kezdődik, és a következő Országgyűlés megalakulásáig tart. A köztársasági elnök az alakuló ülésen tesz javaslatot a miniszterelnök személyére, akinek megválasztásához a képviselők több mint felének szavazata szükséges. Szintén az alakuló ülésen választják meg - az országgyűlési törvény szerint a frakcióvezetők indítványára - titkos szavazással a házelnököt, az alelnököket és a jegyzőket. Közös indítvány híján a legnagyobb létszámú képviselőcsoport vezetője jogosult a házelnök személyére indítványt tenni. A háznagyot pedig a házelnök javaslatára választják majd meg.
Az alakuló ülést az államfő nyitja meg, majd a Nemzeti Választási Bizottság elnöke és a Nemzeti Választási Iroda vezetője számol be a választásról az Országgyűlésnek. A képviselők esküt tesznek, és szintén az alakuló ülésen, a választási beszámolók elfogadása után jelentik be a frakciók megalakulását. Az Országgyűlés sajtófőnöke, Szilágyi Zoltán elmondta, várhatóan a jövő héten kezdődnek meg az alakuló ülés előkészületei. A pártok megbeszélésein szó lesz egyebek mellett az Országgyűlés ülésezési rendjéről, a bizottsági struktúráról, a bizottsági tisztségek megoszlásáról, a parlamenti patkó ülőhelyeinek, illetve az irodahelyiségek elosztásáról.