Putyin élő adásban burkoltan fenyegetőzött
A legtöbb orosz televízió és rádió élőben közvetítette a már hagyományosnak tekinthető "Közvetlen vonal Vlagyimir Putyinnal" című műsort, amelyben a lakosságtól érkezett kérdésekre válaszol az elnök. A lakossági sajtókonferenciát Putyin első elnöki ciklusa idején, 2004. december 24-én rendezték meg először, azóta minden évben sorra került. A tegnapi adás négy órán át tartott, 85 kérdésre válaszolt az orosz elnök. A műsort ezúttal az ukrán válság uralta.
A legfontosabb putyini kijelentések:
- Először ismerte el, hogy a krími önkéntesek mögött orosz katonák álltak, de indoklása szerint csakis ezért, hogy biztosítsák a március 16-i referendumot és megakadályozzák, hogy a lakosság ellen fegyvert használjanak az ukrán hatóságok.
- Közölte, Oroszország nem tervezte sem a Krím anexióját, sem azt, hogy katonai műveleteket hajtson végre a félszigeten, az orosz nyelvű lakosságot fenyegető veszélyek késztették cselekvésre. Az anexióról részben a NATO bővítése miatt döntöttek
- Oroszország nem tart és nem is kell tartania a NATO "agresszív politikájától", szögezte le.
- Burkolt fenyegetést fogalmazott meg Kijev irányába. Nem zárta ki annak a lehetőségét, hogy orosz csapatokat kell küldeni Ukrajnába, de hangoztatta, reméli erre nem lesz szükség. Kiemelte, joga lenne a fegyveres erők bevetésére, ámreméli, nem kell e jogot gyakorolnia, a felek képesek lesznek politikai és diplomáciai eszközökkel rendezni ezeket a sürgető kérdéseket. (A felhatalmazást az orosz parlamenttől kapta.)
- "A kijevi hatóságok bűntetteként" minősítette a tankok és légierő alkalmazását Kelet-Ukrajnában, a néppel való párbeszédre szólította fel az ukrán hatóságokat.
- Képtelenségnek nevezte miszerint Ukrajna keleti részén orosz csapatok alakulatai és orosz instruktorok tartózkodnak.
- Új ukrán államfőt nem lehet választani anélkül, hogy ne módosítsák az alkotmányt, mert a hatályos alkotmány szerint Ukrajna elnöke Viktor Janukovics.
- Az ukrajnai gáztranzittal kapcsolatos problémák eredményes megoldásában bízik. Az orosz Gazprom az európai gázszállításért, a gáz tranzitjáért pedig Kijev felel.
- Kérdést intézett Putyinhoz az orosz menedékjogot kapott Edward Snowden, az amerikai adatgyűjtést kiszivárogtató volt NSA munkatárs. Snowden videóüzenetben arról érdeklődött, hogy Moszkva folytat-e tömeges adatgyűjtést magánemberek millióinak kommunikációjáról. Putyin válaszában kifejtette: "az orosz titkosszolgálatok szigorú törvényes felügyelet alatt működnek, s bár bűnözők ellen bevetnek különleges eszközöket, ezt csak bírói felhatalmazással tehetik meg".