Sorra adták át a kormányfő és a miniszterei a választások előtt a különböző beruházásokat, olykor félkészen is, mint a budai Ybl-féle Várkert bazár esetében is történt. A fővárosi objektum, sok más infrastrukturális beruházással együtt nagyrészt, vagy kizárólagosan uniós forrás felhasználásával épült. A szakemberek szerint így növekedhetett az építőipar 28,3 százalékkal idén februárban 2013 azonos időszakához képest.
Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szövetsége (ÉVOSZ) ügyvezető alelnöke a Népszavának elmondta, a hazai építőipar tavaly január-februárjában volt a 2006-os csúcs év után a hétéves mélypontján. Ehhez a rendkívül alacsony bázishoz képest mérte a jelentős növekedést a KSH. A kedvező adatokhoz hozzájárultak a múlt év végén, elsősorban uniós forrásokra alapozva kötött nagy értékű szerződések is, amelyeknek a kivitelezését idén kezdték meg.
Az épületek építése 21,3, az egyéb építményeké 39,2 százalékkal nőtt - részletezi a KSH. Hiába az impozáns számok, a 2011-es 7,9 és a 2012-es 6,6 százalékos visszaesés után az építőipari termelés a tavalyi év egészében 9,6 százalékkal nőtt, vagyis az összesen 14,5 százalékos csökkenést így sem sikerült ledolgozni.
Az ÉVOSZ ügyvezető-alelnöke úgy vélte, idén éves szinten 8-10 százalékos növekedéssel számol az ágazatban. Figyelemre méltó az is, hogy az épületek építésénél az újonnan kötött szerződések nagyságrendje viszont 23 százalékkal csökkent a tavalyi hasonló időszakhoz képest - tette hozzá Koji László. Ettől is függ, hogyan alakul a rendelésállomány, hiszen ebből már lehet arra következtetni, hogy fél-, egy év múlva mennyi munkára lehet számítani. Nagy kérdés, hogy a 2014-ben induló új uniós pénzügyi és beruházási ciklusban milyen hatékonysággal sikerül a pályázatokat meghirdetni.
A legfontosabb mégis az lenne, hogy végre visszatérjen a fizetőképes lakossági kereslet az építőipari piacra, mert ebben a szegmensben semmilyen előrelépés nem történt a mélyponthoz képest. Tavaly 7300 új lakás kapott használatba vételi engedélyt a kívánatos 36-40 ezer helyett és 110 ezret újítottak fel a csúcsidőszak 400 ezer felújításához képest. Az ágazat szereplői számítanak a több mint 4 milliós teljes lakásvagyont érintő energiatakarékos felújítását szolgáló kormányprogramra. Egy ilyen akció nélkül legföljebb 8-9 ezer új lakás épülhet idén.
Borsi László ingatlanszakértő is úgy vélte, a kedvezőnek tűnő számokhoz a választás előtti átadási hullám is hozzájárult. A szakember is arra számít, hogy ebben az évben sem várható a magánszférában jelentős áttörés és az átadott új lakások száma nagyjából megegyezik majd a tavalyival. Borsi azonban még azt sem tartotta kizártnak, hogy akár még a tavalyinál is kevesebb új lakás épül 2014-ben. Szerinte az élénkülésre semmi nem utal, ráadásul a kormány várhatóan május végén alakul meg, nyáron törvényhozási szünet, ősszel önkormányzati választások, vagyis legkorábban az év utolsó harmadában történhet valami érdemleges változás.
A még hivatalban lévő kormány ugyan meglebegtette a használt lakásokra adható félszocpol újbóli bevezetésének lehetőségét, de becslések szerint az családonként 1-2 gyermek esetén 600 ezer - 1 millió forint vissza nem térítendő támogatást jelentene. Ez legfeljebb azoknak segítség, akiknek nagyjából megvan a kezdőtőkéjük a lakásvásárláshoz, és azt egészítik ki az állami hozzájárulással.