Ismét átalakította a az európai uniós források hazai elosztásának rendszerét a kormány: tegnap óta a minisztériumok kezelik a Magyar Gazdaságfejlesztési Központ (MAG) Zrt. feladatait. A kabinet szerint ezzel hatékonyabbá válhat az uniós fejlesztésekkel és pályázatokkal kapcsolatos feladatok ellátása, és megvalósulhat az "egyablakos" pályázatkezelési rendszer.
Ettől az átalakítástól hatékonyságnövelés nem várható, ez a forráselosztás centralizálásának újabb lépése - véli Heil Péter, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) korábbi elnökhelyettese. Korábban arra épült a hazai pályáztatás, hogy az államigazgatáson kívül, hatékonysági alapon tudtak dolgozni az intézmények, a minisztériumok és a kormány pedig a forrásfelhasználás stratégiáját határozta meg. Ezzel a mostani átalakítással minden apró feladatot felszívtak minisztériumi szintre - mutatott rá lapunknak Heil Péter.
Az intézkedés hatására súlyosan sérül az érdekeltségi rendszer, a dolgozók pedig rosszabb körülmények közé kerülnek: nevezetesen 30-50 százalékkal csökken a fizetésük - tette hozzá az NFÜ korábbi elnökhelyettese. Az uniós országok közül csak Bulgáriában működik ilyen centralizált szervezet, és tudvalevő, a bolgár modell az egyik legkevésbé hatékony az uniós országok szervezetei közül. A fejlesztési kormánybizottság és a tervezési hivatal létrehozása Heil Péter szerint még a jó irányba tett lépések voltak, ám az NFÜ megszüntetésével és a feladatok minisztériumokhoz delegálásával a kormány átesett a ló túloldalára és túl centralizált szervezet jött létre.
Az MAG Zrt. feladatai közül az Államreform Operatív Program és az Elektronikus Közigazgatás Operatív Program keretében ellátott feladatokat a Miniszterelnökség, a nem európai uniós fejlesztési források felhasználásához kapcsolódó tevékenységet pedig a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium veszi át. A nemzetgazdasági tárcához a Gazdasági Versenyképesség Operatív Program, a Gazdaságfejlesztés Operatív Program, a Kutatási és Technológiai Innovációs Alap fejlesztései és a kereskedelemfejlesztési beruházások kerültek. Az NFÜ idén januárban szűnt meg, a fejlesztési programok végrehajtása a szaktárcákhoz került, a források elosztását pedig a Lázár János által vezetett Miniszterelnökség koordinálja.
Magyarország számára kulcskérdés az uniós források felhasználása, hiszen az állami beruházások 99 százaléka ebből történik. Bár a kormány a választások előtt rohanvást adott át több nagy beruházást - így a budapesti négyes metrót és az azóta már bezárt Várkert bazárt - ezek azonban nagyrészt uniós támogatással épültek - a bazár esetében 100 százalékosan.