Az interaktív kiállítást, amely majdnem 1500 négyzetméteren, két helyszínen, a Martyn Ferenc Múzeumban és a Modern Magyar Képtárban várja látogatóit szeptember 30-ig, Páva Zsolt pécsi polgármester és Giovanni Di Pasquale, a firenzei Galileo Tudománytörténeti Intézet nyitotta meg kedden.
Mint azt a pécsi városvezető elmondta, a tárlat Leonardo da Vinci munkásságát a feltaláló, a lángelme oldaláról közelíti meg. Hozzátette: a most bemutatott, általa tervezett eszközök, berendezések messze meghaladták korukat, azok a jövő, a haladás előfutárai voltak.
"Leonardo da Vinci az élet minden területén, a lét minden kérdésében igyekezett a dolgok mélyére hatolni, nem elégedett meg a kézenfekvő magyarázatokkal, tudományos tevékenységét a folyamatos kutatás vitte előre. A kiállítás éppen erre a munkára, ennek a hátterére világít rá; segítségével megtudjuk, hogy a művész, a feltaláló micsoda lángelme volt" - fogalmazott Páva Zsolt.
Az eddig kizárólag Európán kívül - többek között a kaliforniai San Joséban és Tokióban - megfordult kiállítás gazdája a firenzei Galileo Tudománytörténeti Intézet. Giovanni Di Pasquale, az olasz intézmény szervezője örömét fejezte ki, hogy a tárlat da Vinci születésének 562. évfordulóján nyílik meg a fennállásának éppen 110. évfordulóját ünneplő Janus Pannonius Múzeumban.
Leonardo da Vinci Az ember madárrá alakítása című alkotása a pécsi Modern Magyar Képtárban 2014. április 15-én. Az interaktív kiállítás két helyszínen, a Martyn Ferenc Múzeumban és a Modern Magyar Képtárban, közel 1500 négyzetméteren várja látogatóit szeptember 30-ig. Fotó: Sóki Tamás/MTI
Rámutatott: a világon számos múzeum foglalkozik a reneszánsz mester munkásságával, azonban a pécsi kiállítás Leonardo da Vincit egyszerre igyekszik bemutatni mindenféle szemszögből. Hozzátette: a tárlaton a feltaláló több mint hatvan találmánya kézzel fogható, körüljárható, mérethű formában van jelen.
Giovanni Di Pasquale kiemelte: a tárlat segítségével pontosan megfigyelhető, hogy a művészet hogyan hatott a reneszánsz tudományokra és fordítva és az alkotó hogyan tudta mindezt sikerrel ötvözni. A tárlat segítségével a két pécsi belvárosi múzeumegységben a Leonardo da Vinci találmányai alapján készült több mint hatvan pontos, korhű modell, valamint rajzok, kéziratok láthatók.
A pécsi kiállítás bemutatja a kifinomult művészt, az utánozhatatlan rajzolót, a gépezetek működési elveit fürkésző feltalálót, az innovatív építészt és a repülést, az anatómiát tanulmányozó tudóst. A tárlat látogatói megcsodálhatják Leonardo úgynevezett "automobiljának" modelljét is, amely igen sok tudós körében nagy érdeklődést váltott ki, emellett látható a "repülő ember" is.
A tárlat sajtóanyaga szerint a helyszínek számát, a kiállítási terület nagyságát tekintve a pécsi számít Európában a legnagyobb, tartalmában leggazdagabb Leonardo-tárlatnak, ugyanis a korábbi magyarországi és más európai városokban ilyen összeállításban még nem szerepelt együtt az anyag.
A pécsi Leonardo-kiállítás, amelyre a figyelmet a város főterén felállított 8,5 méter magas Sforza-lószobor, a Kolosszus hívja fel a figyelmet, keddtől szeptember 30-ig tekinthető meg a Papnövelde utcai Modern Magyar Képtárban és a Káptalan utcai Martyn Ferenc Múzeumban. A tárlatra 3000 forintért kínálják a jegyeket, de számos kedvezményt is nyújtanak a szervezők. A MÁV-Start Zrt. a tárlatra utazóknak 50 százalékos alkalmi menettérti kedvezményt biztosít.