MVM;Főgáz;energiaszolgáltatás;

- Az MVM is beszállt a lakossági energiaszolgáltatásba

Lezárult az MVM és a német RWE közötti adásvétel, ezzel a Főgáz kisebbségi tulajdonrésze az állami cégcsoporthoz került. A 49,83 százalékos részvénycsomag 41 milliárd forintot fizetett az állam. Az MVM további célja a többségi részvénycsomag megvásárlása a fővárostól. Az MVM ezzel a lépéssel megjelent a lakossági energiaszolgáltatásban. 

Az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. 2014. április 14-én kifizette a FŐGÁZ Zrt. kisebbségi részvénycsomagjának szerződésben rögzített 41 milliárd forintos vételárát az RWE részére – írja közleményében a társaság. A hatósági jóváhagyásokat követően a fővárosi gáztársaság 49,83 százalékos részvény adásvételi tranzakciója lezárult. A finanszírozáshoz szükséges forrásokat az MNV Zrt. bocsátotta az MVM Zrt. rendelkezésére. A FŐGÁZ Zrt. új igazgatóságai tagjává nevezték ki Dr. Laczó Sándort, Králik Gábort és Dr. Cseh Tamást, míg a felügyelő bizottság új tagjává választották Kóbor Györgyöt és Kiss Csabát. A vagyonértékelést független, nemzetközileg elismert szakértők végezték.

"Az MVM Csoport az utóbbi három évben felkészült, hogy jelentős szerepet vállaljon a földgázpiacon, ma a gázüzletág szinte minden jelentős szegmensében képviselteti magát, a vertikális értéklánc az infrastruktúrától a kereskedelemig, és a tranzakció eredményeként az egyetemes szolgáltatásig terjed" - mondta Horváth Péter, az MVM Zrt. vezérigazgatója.

Az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. és az RWE Gas International N.V. 2013. december 18-án írta alá a részvény adásvételi szerződést. Az MVM Zrt. közgyűlésének korábbi döntése értelmében a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt., mint az MVM Zrt. legnagyobb tulajdonosa, a Magyar Állam képviseletében 41 milliárd forint tulajdonosi kölcsönt nyújtott a tranzakció teljes körű finanszírozásához, amelyet az év folyamán tulajdonosi tőkeemelésből refinanszíroznak.

A tranzakció sikeres megvalósítását olyan nemzetközi tanácsadók segítették, mint a The Boston Consulting Group, a PwC, a KPMG és a Siegler Weil Gotshal & Manges Ügyvédi Iroda. Az általuk készített vagyonértékelések szolgáltak alapul a tranzakció tárgyát, a FŐGÁZ Csoport részvényeinek 49,83 százalékát jelentő részvények vételárának meghatározásához.

A tranzakció zárásával párhuzamosan megkezdődnek a tárgyalások a FŐGÁZ Csoport Budapest Főváros Önkormányzata tulajdonában álló 50 százalék + 1 darab "A" sorozatú részvénycsomagjának, illetve 1 darab "B" sorozatú részvényének megvásárlásáról is. Egy az ügyletre vonatkozó márciusi kormányhatározat deklarálja, hogy a többségi részvénycsomag vételárának meghatározásához az MVM Zrt. FŐGÁZ Zrt.-ben való kisebbségi részesedésszerzése során alkalmazott értékelési módszer az irányadó, ugyanakkor a tényleges vételár rögzítése majd az adás-vételi szerződésben történik meg.

A FŐGÁZ Csoport több mint kétmillió ember földgázellátását biztosítja Budapesten és környékén, valamint az ország 10 megyéjében. A több mint 1000 főt foglalkoztató cégcsoport mintegy 820 ezer fogyasztót lát el az 5800 kilométernyi gázhálózatán keresztül. A társaság a tavalyi évben közel 2 milliárd köbméter gázt értékesített egyetemes szolgáltatói és szabadpiaci tevékenysége keretében. A FŐGÁZ több éves országos szabadpiaci tevékenységével a magyar földgázpiac meghatározó szereplője - zárul a közlemény.

Ma délután jelentik be az egy hete a Szabadság téren demonstrálók, hogy további tevékenységük intézményesítésére és az Orbán-kormány által - minden bel-és külföldi tiltakozást figyelmen kívül hagyva - a térre erőszakolt '44-es német megszállási emlékmű elleni tiltakozás folytatására civil szervezetbe tömörülnek - értesült lapunk.