A POKKRÉSZ mozaikszóval jelölt szövetség pontos nevét és céljait a ma délután 4 órára meghirdetett nemzetközi sajtótájékoztatón jelentik be a szervezők. Egyelőre csak ennyit tudni, a szervezet rövidítését egyébként már a tegnap délutáni kordonbontás alkalmával bejelentette Lovas Zoltán újságíró, dokumentumfilmes, a demonstráció egyik állandó résztvevője, de részleteket ma délutánig nem közölnek.
Tegnap délután egyébként ötödször is elbontották az emlékmű építésénél felhúzott kordont a kormányzati emlékezetpolitika ellen demonstrálók. A hétvégi munkaszünet kivételével ezt eddig minden nap megismételte a több száz tiltakozó, és azt ígérték, nem hagyják abba: minden nap felborítják az állványzatot. A munkálatok múlt keddi váratlan, minden előjel nélküli megkezdése óta eltelt egy hétben ezzel az aktív "polgári engedetlenségi" módszerrel a tüntetők egyelőre hatékonyan akadályozzák az építkezést, hiszen a munkásokat - akik egyelőre a mélygarázs födémjének erősítésén dolgoznának - a kordon újra- és újraépítése lelassítja. Ennek az egy hete tartó "Déva vára" effektusnak azonban véget vethet, ha - mint azt tegnap a téren többen bizonytalanul latolgatták - a rendőrség valóban műveleti területté nyilvánítja a helyszínt, hiszen akkor a területről a tüntetők akár karhatalommal is eltávolíthatók.
Megírtuk: míg hét éve Orbán Viktor egy halk ejnyebejnyével megúszta a Kossuth téri kordonbontást, most azokat is kriminalizálják, akik festékszóróval üzeneteket fújtak a kordont borító nejlonra. Így tett például pénteken Magyar Fruzsina dramaturg - Magyar Bálint testvére és Mécs Imre felesége - is, akit azóta gyanúsítottként hallgatott ki a rendőrség. Ugyancsak gyanúsítottként idézték az V. kerületi kapitányságra lapunk karikaturistáját, Pápai Gábort is, amiért Orbán-fejet rajzolt a fóliára. "Falfirka bűncselekmény" miatt rabosították a Dunagate-botrányt kirobbantó újságírót, dokumentumfilmest is. Lovas Zoltánt lefotózták és ujjlenyomatot vettek tőle, miután a kordont takaró fóliára festékszóróval felfújta: "itt náci emlékmű nem fog épülni" és "nem vagyunk Horthy katonái".
Azzal, hogy a parlamenti választás után mindössze két nappal a munkások hozzáláttak a munkaterület elkerítéséhez, Orbán Viktor és kormánya becsapta a Mazsihiszt. A tervezett emlékművel szembeni aggályainak hangot adó szervezetnek küldött válaszában februárban a miniszterelnök még azt ígérte, hogy a választás és a húsvéti ünnepek után tárgyalnak a kérdésről, ám a egyeztetést be sem várva kezdtek bele a munkába. Megütközött ezen a hozzáálláson a Mazsihisz: Heisler András elnök jelezte, "ha a miniszterelnök semmibe veszi saját ígéretét, akkor nincs tárgyalási alap". Hozzátette, az emlékműhöz való makacs ragaszkodást eddig rá lehetett fogni a kampányra, szavazatszerzésre, de kétharmaddal a Fidesz ezt már "önmagáért" csinálja.
Tegnap a kordonbontás előtt felszólalt a Szabadság téren Iványi Gábor, a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség vezető lelkésze, Kulka János színművész pedig Ungváry Krisztián történész és Fischer Ádám karmester üzenetét olvasta fel. Utóbbi teljes terjedelmében alább olvasható:
Fischer Ádám üzenete: "Mellettetek vagyunk!"
Kedves Barátaim
Nagy szeretettel üdvözlök mindenkit!
Az otthoni történéseket jelenleg csak külföldről tudom figyelni, de azért, amennyire ezt lehet, az internetes híreket olvasva megpróbálok az eseményekkel lépést tartani. Számomra, innen Dániából nézve az emlékmű körüli harcok legmegdöbbentőbb fejleménye a Mazsihisszel történt megállapodásnak a kormány által történt látványos felrúgása volt. Mert ez azt jelenti, hogy ma, alig 70 évvel a holokauszt után egy magyar kormány a társadalom körében szimpátianövelő eseménynek tartja a zsidó szervezetekkel szembeni támadó fellépést. Ha ez tényleg igaz, ha Magyarországon kormánypárti politikusok is ilyen módon próbálnak a szélsőjobb rasszistáinak esetleges jövőbeli szavazataiért gesztusokat tenni, akkor itt minőségileg új helyzet áll elő. Minden csodálatom azoké, akik az összes veszélyeket vállalva megpróbálnak szembeszegülni a hatalommal és megpróbálják ennek a gyalázatosan történelemhamisító emlékműnek a felállítását megakadályozni.
Ugye mindannyian tudjuk, hányan hagytak el és hagyják el ma is az országot azért, mert saját jövőjüket nem tudják vagy nem akarják otthon elképzelni. Természetesen megértem, ha valaki ezt teszi, furcsa is volna, ha nem érteném meg, én, aki rövid megszakításoktól eltekintve 40 éve nem élek "életvitelszerűen" Magyarországon. De éppen ezért gondolom, hogy minden támogatást megérdemelnek azok, akik otthon maradnak, otthon folytatják harcukat az ország állapotának javulásáért, akik otthonról akarják megmutatni a világnak, hogy Magyarország szerintük nem olyan, vagy nem csak olyan, mint külföldön gondolják. Akik megpróbálnak mindent megtenni azért, hogy a külföldre távozottak egyszer még visszatérhessenek. Nekik, az otthoniaknak szívből kívánok sikert, érezzek, hogy mellettük vagyunk, szorítunk nekik, és érezzék azt is, hogy az egész világon milyen sokan figyelik rokonszenvvel azt, amit tesznek.
Koppenhága, 2014 április12.
Fischer Ádám"