Az Egyesült Államok a vita során azzal vádolta Oroszországot, hogy felelősség terheli a drámai kelet-ukrajnai helyzetért. Samantha Power hangoztatta, a forgatókönyvet Oroszországban írták. Felszólította Moszkvát, vonja vissza csapatait az ukrán határszakasz közeléből. Mark Lyall brit ENSZ-nagykövet azt közölte, Oroszország saját akaratát akarja ráerőltetni a Kelet-Ukrajnában élőkre „álhírek terjesztésével, megfélemlítéssel és agresszióval”. Gérard Araud francia ENSZ-nagykövet szerint az események a krími történésekre emlékeztetnek. Vitalij Csurkin Oroszország ENSZ-nagykövete óva intette Kijevet attól, hogy erőt alkalmazzon az oroszbarát fegyveresek ellen. Olekszandr Turcsinov ideiglenes ukrán elnök hétfő reggel hét óráig adott ultimátumot arra, hogy tegyék le a fegyvert.
Élesen reagált az ultimátumra Szergej Lavrov orosz külügyminiszter. Mint fogalmazott, Ukrajnának azonnal „véget kell vetnie a saját népe elleni háborúnak”. Szerinte a Nyugat felelőssége, hogy megakadályozzák a polgárháború kitörését Kelet-Ukrajnában. Meg kell fékeznie „kijevi szövetségeseit”. A hétvége folyamán oroszbarát fegyveresek egy sor épületet foglaltak el Kelet-Ukrajnában, Szlovjanszkban a hadsereg terrorellenes bevetést indított a szeparatisták ellen. Az akciót Kijev az egész térségre ki akarja terjeszteni.
Az Európai Unió külügyminiszterei ma döntenek egy egymilliárd eurós Ukrajnának nyújtandó hitelről. Luxemburgban döntés születhet arról is, hogy nem sújtják többé vámmal az Ukrajnából származó termékeket. Jacob Lew amerikai pénzügyminiszter Washingtonban előzőleg azt közölte, hogy a nemzetközi közösségeknek lehetővé kell tenniük a Kijevnek nyújtandó több milliárd dollár értékű támogatást.
Ukrajna, Oroszország, az Európai Unió és az Egyesült Államok múlt héten állapodott meg arról, hogy csütörtökön Genfben válságtanácskozást tartanak. Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter arra figyelmeztette Moszkvát, ne hozza lehetetlen helyzetbe a résztvevő feleket. A német diplomácia vezetője azt közölte, a megbeszélések egyik célja a feszültség csökkentése. A másik pedig az, hogy megakadályozzák Ukrajna „gazdasági és politikai összeomlását, s gondoskodjanak arról, hogy az ország egyben maradjon: Ez nehezebb annál, mint ahogyan azt sokan elképzelik” – jelentette ki a német diplomácia vezetője.