megszállási emlékmű;

Forgalmas hely lesz a Szabadság téri építkezés helyszíne. Fotó: K2 Press/Népszava

- Kampánytéma lesz a megszállási emlékmű

Továbbra is rendőrök vigyázzák a Szabadság téren az 1944-es német megszállásnak emléket állító szoborcsoport építésénél felhúzott kordont, amelyet múlt pénteken negyedszer is elbontották a tüntetők. Mivel néhányan a készülő szobor vasbeton alapozását is megrongálták, a rendőrök közbeavatkoztak: kiemelték, igazoltatták őket és vélhetően rongálás miatt indítanak eljárást ellenük. 

Értesüléseink szerint egy raktárban már készen áll a térre tervezett emlékmű több darabja. Informátorunk szerint a raktárban van például a vitatott szoborcsoport főalakja, a négy méter magas, bronzba öntött Gábriel arkangyal. A másik főalakot, a birodalmi sast forrásunk nem látta, de szerinte ennek is készen kell lennie, hiszen egy ilyen szobor elkészítése másfél-két évet is igénybe vehet.

Ismert, a szoborról előzetes egyeztetés nélkül döntött a kormány, ami a tavaly december 31-i Magyar Közlönyből derült ki. Akkor még átadási határidőként március 19-ét, Magyarország német megszállásának 70. évfordulóját jelölték meg, később ezt módosították május 31-re. A tüntetők azt ígérik, hogy addig további akciókra, flashmobokra lehet számítani. Mivel az európai parlamenti választás május 25-én lesz, az ügy nyilvánvalóan tematizálni fogja a kampányt is.

"Az emlékmű állítóinak célja hisztéria kiváltása volt. Mindenki, aki ebben részt vesz, ennek az aljasságnak malmára hajtja a vizet akaratlanul is" - írta Facebook-bejegyzésében Ungváry Krisztián. A történész szerint a tüntetőknek azt kellene követelniük, hogy a Magyar Tudományos Akadémia tegyen közzé egy állásfoglalást az emlékműről.

Ungváry szerint előre megjósolható, hogy az MTA elutasítaná a koncepciót, amit a kormányzat már nem tudna kommunikációjában kezelni. "Így viszont megvan a kívánatos forgatókönyv. Kormányzati szempontból az kommunikálható, hogy az egyik oldalon van a nyugodt és mérsékelt többség, a másikon pedig néhány hepciás baloldali zsidó, és hát ugye a holokauszt az ő narratívájukban nem a magyar nemzet tragédiája (az csak Trianon lehet), hanem a zsidóké. Hogy mennyire hazug ez, talán nem kell magyaráznom" - tette hozzá Ungváry.

Ugyan 16 egyéni választókerületben volt matematikai esélye arra, hogy az eredmény megváltozzon, de a külképviseleti szavazók és az átjelentkezők voksainak szombati megszámlálása után sem módosult az április 6-i országgyűlési választás eredménye. Így véglegessé vált, hogy a Fidesz-KDNP 133 mandátummal kétharmados többséget szerzett a 199 fős Országgyűlésben. A jogorvoslatok még nem zárultak le.