MSZP;választás;LMP;Schiffer András;Molnár Zsolt;

Fotó: K2 Press/Népszava

- A magyar társadalomnak mese kell

Április 6-án a magyar választók érzelmi alapon szavaztak, nem az észérvek szerint, mert a magyar társadalomnak szüksége van „mesére” – ez csengett ki abból a beszélgetésből, amely csütörtökön zajlott le a Republikon Intézet szervezésében az A38 hajón.

A vitában, amelyet Baló György moderált, Molnár Zsolt, az MSZP budapesti szervezetének vezetője és Schiffer András, az LMP társelnöke vett részt. Mint Horn Gábor, a Republikon kuratóriumának elnöke bevezetőjében elmondta, várták, de a Fidesz képviselőjét is (jelenlévő újságírók szerint Gulyás Gergely volt a kiszemelt), aki azonban végül nem tudott eljönni, a Jobbik képviselőjét pedig az intézet eddig sem, és a jövőben sem kívánja rendezvényeire meghívni.

A beszélgetés éppen a Jobbik megítélésével kezdődött. Molnár Zsolt szerint nem lehet nem tudomást venni arról, hogy a Jobbik a választásokon tért nyert olyan körzetekben, ahol eddig nem, és a társadalom egy része nem tartja a pártot „szélsőségesnek”, Schiffer András  pedig emlékeztetett arra, hogy az LMP az ellenzéki pártok közül „vette fel a kesztyűt” a Jobbikkal szemben és vállalta jelöltjeivel a nyílt vitát. „Ideje lenne már, hogy az úgynevezett demokratikus ellenzék és a demokratáknak mondott gyűlölködők abban hagyják a nácizást, a fasisztázást” – mondta az LMP vezetője, némi morajt kiváltva hallgatóságban.

Molnár Zsolt a kormányváltó erők kampányát 10-es skálán 2-esre értékelte, csak azért nem egyesre, mert sikerült a szavazatok számát növelni, de ez érdemi kormányváltáshoz kevésnek bizonyult. Schiffer András viszont 6-7-es körüli osztályzatra taksálta az LMP-t, hozzátéve, hogy mérhetetlenül apatikus volt a választók hangulata és ez nem kis mértékben pártját sújtotta.

Az Összefogás kampánystratégiájáról szólva Molnár elmondta, hogy a szövetség úgy vélte: a magyar társadalom nagy része vesztes, egyre csökken a demokrácia és a magyar köztársaság nemzetközi tekintélye is romokban van. Bíztak a magas részvételben és abban, hogy az emberek nem érzelmi alapon, hanem inkább a racionális érvek figyelembe vételével szavaznak. Megemlítette ugyan a választási rendszer „torzításait”, de elismerte, hogy valószínűleg e „torzítás” nélkül sem győztek volna. Schiffer szavait újabb moraj fogadta, amikor „álbaloldali szövetséget” emlegetett és ezt a kifejezést többször is következetesen megismételte. Az LMP vezetője az ellenzék kudarcának okai között említette a pártja és személye elleni „álbaloldali” támadásokat, továbbá azt is, hogy Mesterházy Attila, az MSZP vezetője összeállt „azokkal az alakokkal”. Schiffer magyarázatot vár a szocialistáktól ezekre a döntésekre. Úgy vélekedett, hogy a „rendszerváltás posztkommunista nyertesei, akikkel megbukott az újkapitalista modell, történelmi tévedésből nevezik magukat baloldaliaknak, pedig tőről metszett jobboldaliak.”

Az ellenzéki vereség kapcsán szóba került a kormánypárt teljes médiafölénye. Baló Györgynek arra a kérdésére, hogy miért nem csináltak „brutális, mindent elsöprő internet-kampányt”, Molnár Zsolt azt felelte, hogy ezzel éppen azokat a bizonytalanokat nem tudták volna megszólítani, akiknek mindennapi kenyerük  a Kossuth rádió, a köztévé és a szintén kormánypárti megyei sajtó. Schiffer András megjegyezte, hogy „a médiafölény nem helyettesíti a tartalmat” és az összefogást azzal vádolta, hogy nem volt világos programjuk. „Demokratikus, szociális biztonságra alapuló balliberális kormányzást akartunk, de az emociális magyar mítosz kétmillió embernek fogódzót adott, a mi „mesénkre” nem voltak ennyire fogékonyak” – mondta a szocialista politikus. Schiffer is egyetértett, hogy fontos a „mese” a történelemmel, a miniszterelnökkel való azonosulás. Emlékeztetett arra, hogy Orbán Viktor már a 2002-es választási vereségből is jól jött ki. „Az új magyar kapitalizmussal, az Európával kapcsolatos csalódásra épült az Orbán-stratégia és ezzel szemben nem volt ajánlat” –  mondta.

Ami a jövőképet illeti, Molnár Zsolt elmondta, hogy eddig is megvolt a baloldali ellenzéknek az üzenete: társadalmi mobilitás, szociális biztonság, félelem nélküli társadalom. De vagy nem volt elég érthető ez az üzenet, vagy nem volt eléggé vonzó, vagy egyszerűen nem volt rá igény a társadalomban, hanem inkább a karizmatikus vezető volt a követendő példa. Schiffer András szerint a szocialistákat egy körülbelül 10 ezer főnyi „megmondó értelmiség” ejtette túszul és amíg ez a párt vezeti a demokratikus ellenzéket, addig Orbán fog uralkodni. Az LMP vezetője úgy vélte, hogy az ellenzék „Orbán-fóbiája” is a kormányfőt erősítette.

„A szocialisták 2018-ban az igazi hungarikumokra alapozzák jövőképüket, számtalan lehetőséget látnak a mezőgazdaságban, az idegenforgalomban, a kulturális értékekben, a korrekt külföldi befektetőkben. De ennek megvalósításához jogbiztonság, kiszámíthatóság és tolerancia kell” – mondta Molnár Zsolt. „Alkotóképesség felszabadítása, tudásgazdaság, szociális gazdaság, a megújuló energiák által teremtendő munkalehetőségek” – foglalta össze jövőbeli programját Schiffer András, és ígéretet tett arra, hogy visszateszik az oktatásba és a kutatásba azt a pénzt, amit az „Orbán-Bajnai kormány” (!) elvett. 

Az LMP-elnök még a végén is késztetést érzett, hogy beledöfjön legnagyobb ellenzéki pártba, amikor arról beszélt, hogy józan üzenetekkel lehet választást nyerni. „2006-ban a szocialisták józan, de hamis üzenettel győztek”. Az egyik újságíró megkérdezte Molnár Zsolttól, hogy miért hagyja, hogy Schiffer András folyamatosan szurkálja őt és pártját, mire a szocialista politikus azzal válaszolt: bár sok mindenben nem értenek egyet, a szocialista pártnak nem alapvetően az LMP-vel van ellentéte…

 

 

Rendeletben szabályozta a kormány a Parlament előtti Kossuth Lajos tér mint kiemelt nemzeti emlékhely használatának rendjét. Még a keddi Magyar Közlönyben megjelent szabályozás értelmében annak, aki például kereskedelmi tevékenységet akar folytatni, filmet akar forgatni vagy rendezvényt tartana a téren, szerződést kell kötnie a vagyonkezelővel, az Országgyűlés Hivatalával, és fizetnie kell érte. A környéken élő gazdái kutyák számára szomorú hír, hogy a kiemelt nemzeti emlékhely területére állatot bevinni tilos - írja az allatportal.hu