kormány;Franciaország;Manuel Valls;

- Nem építik le a szociális rendszert

Szinte egyöntetűen üdvözölte a francia sajtó Manuel Valls miniszterelnök keddi, parlament előtti beszámolóját. A Le Parisien azt emelte ki, hogy új hangnem jellemzi a kabinetet, s Valls új lendületet adott a kormányzásnak. Elődjét, Jean-Marc Ayrault leváltott kormányfőt sokszor érte a bírálat, amely szerint túl enervált. Szintén üdvözli az új kabinetet a Less Echos, amely szerint Valls számára nem létezik tabu. A lap cikkírója szerint az új kormány hatékony lehet a miniszterelnök energikus fellépésének köszönhetően. A Depeche du Midi című lap szerint Valls karizmatikusabb, meggyőzőbb Ayraultnál. A Journal de la Haute-Marne úgy véli, az új kormányfő szakít Ayrault „egyhangúságával”. Nem meglepő módon csak az ellenzéki Le Figarónak nem tetszett a szocialista kormányfő parlamenti fellépése. A konzervatív lap szerint ugyanis a párizsi kormány „hollende-izálódott”.

A francia parlament kedden este szavazott bizalmat Manuel Valls kormányának. A képviselőházban 306-an támogatták az új kormányfő programját 239 ellenében. 26-an tartózkodtak. Ez azt jelenti, hogy nemcsak a szocialisták voksoltak igennel, hiszen a párt 291 mandátummal rendelkezik az alsóházban. Minden bizonnyal a Zöldek is az igen gombot nyomták meg függetlenül attól, hogy Valls kormányban már nem vállaltak szerepet, s a környezetvédelmi tárcát Francois Hollande elnök volt élettársa, Ségolene Royal vette át.

Valls kinevezésétől azt reméli az államfő, hogy mélypontra került saját népszerűsége is elindul felfelé. Az új miniszterelnök székfoglaló beszédében népszerű intézkedéseket, a vállalkozók és a munkavállalók terheinek csökkentését ígérte. Ugyanezek az elemek nem újak, Francois Hollande februári beszédében is szerepeltek. Valls azt is közölte, nem szabad leszámolni a francia szociális modellel.

A spanyol parlament nagy többséggel utasította el a Katalónia függetlenségéről november 9-re tervezett népszavazást. Hétórás vitát követően 299 képviselő ellenezte az erre vonatkozó előterjesztést, s mindössze heten támogatták. Ellenszavazat nem volt. Várható volt, hogy a képviselőház nagy többséggel utasítja el a függetlenségi kezdeményezést. A spanyol alkotmány értelmében referendumot csak a központi kormányzat írhat ki, ahhoz tehát, hogy Katalóniában szavazást rendezhessenek az önállóságról, Madridnak fontos jogáról kellene lemondania.