4-es metró;főváros;

A tervezők arra törekedtek, hogy a természetes fény minden megállónál lejusson az utasterekbe
(a Keleti pályaudvari állomáson i

- Föld alatti katedrálisok Budapest mélyén

Félmillió ember nem tévedhet - ennyien próbálták ki a március végi átadása utáni hétvégén, két nap alatt a 4-es metrót. Köztük bizonnyal nemcsak a beruházás lelkes támogatói, hanem harcos ellenzői is. A 452 milliárd forintért megépült új budapesti metróvonal azonban alighanem mindegyiküket lenyűgözte, és nem csak az árával. Mintha az elsüllyedt Atlantiszt fedeznénk fel: impozáns terek, lenyűgöző építészeti megoldások, ötletes, szemet gyönyörködtető részletek. Föld alatti katedrálisok Budapest mélyén.

Sejtelmes árnyékok, csupasz beton, hatalmas terek, színes fények, szálcsiszolt alumínium, szándékosan korrodált fém és rengeteg napfény. Igen, mindez a föld alatt: ez a 4-es metró. A március végén átadott beruházás 452 milliárd forintból épült mintegy tíz év alatt, vagyis sokba került és sokáig is tartott. De nem csak emiatt, hanem építészeti megoldásai okán is megérdemli az összehasonlítást a középkori katedrálisokkal. A 4-es metró vonalán ugyanis számos újítást, az eddigiektől eltérő műszaki megoldást alkalmaztak az építők. Egyebek mellett az alacsony, nyomasztó metrómegállókhoz szokott szem számára merőben más a terek belső kialakítása.

A Gellért téri állomás arculatát a mozaik burkolat adja FORRÁS: BKK

A Gellért téri állomás arculatát a mozaik burkolat adja FORRÁS: BKK

Az új vonal összes állomásának építészeti kialakításánál arra törekedtek a tervezők, hogy a természetes fény lejuthasson az utasterekbe. A Bikás park és Keleti pályaudvar állomásoknál a természetes fény az épületszerkezetbe beépített üvegablakokon keresztül közvetlenül a peronokra jut, a Móricz Zsigmond körtér és a Fővám tér állomásokon a mozgólépcsők területének egy részét éri el, a II. János Pál Pápa tér állomáson a felső utaselosztó csarnok egy részét világítja meg. A Rákóczi tér állomáson beépített speciális fényvezető a Nap előre beprogramozott mozgását követi. A naplemente utáni, esti és éjszakai időszakokban itt fényvető lámpatestek gondoskodnak a megvilágításról.

Az építészeti koncepció része volt, hogy az állomások nagyméretű tartószerkezeteit nem takarták el burkolatokkal, a szerkezetek esztétikus látszóbeton felülettel készültek kő- vagy fémlemezburkolat nélkül. Az oldalfalakon - a legtöbb állomáson - képzőművészeti igényességű burkolatok, térplasztikák készültek, amelyek az tájékoztató táblákon túl szintén elősegítik, hogy az utasok azonnal felismerjék, hogy melyik állomásra érkeztek.

Az állomásokon a levegőszennyeződést folyamatosan figyeli egy speciális berendezés, amely automatikusan beindítja a főszellőző rendszert és szabadból szívott friss levegővel frissíti fel az utastereket.

A Móricz Zsigmond körtéri megállót a színek kavalkádja jellemzi FORRÁS: BKK

A Móricz Zsigmond körtéri megállót a színek kavalkádja jellemzi FORRÁS: BKK

Nemcsak a szellőző, hanem a biztonsági és az utastájékoztatási rendszer is XXI. századi, emellett a teljes vonal akadálymentes, és automata rendszer vezérli a szerelvényeket (egy ideig "vonatkísérő" utazik minden járművön, de egy év múlva elbontják a vezetőállásokat). Látványos újdonság, hogy az állomások biztonsági sávját védelmi radar figyeli. Az energiaellátó rendszer automatikusan lekapcsol, az érkező metrószerelvény pedig azonnal vészfékez, ha 30 centiméteresnél nagyobb tárgy esne a vágányok közé. A peronszéleken LED-es fénnyel világító vonalak miatt jól látható a biztonsági sáv. Ezek minden megállóban egységesen, különböző színű folyamatos fénnyel jelzik a beérkező szerelvények menetirányát. Narancssárgával a Kelenföldről a Keleti pályaudvar felé, kékkel pedig a Keletitől Kelenföldre tartó szerelvények irányát jelzik.

A fénysávok villogással, néhány másodperccel előre jelzik a szerelvény érkezését, ami a hallássérülteket segíti. A biztonságot növeli az állomásokon és a szerelvényeken a telepített kamerák, melyek képét figyelve a diszpécserek bármilyen műszaki probléma, balesetveszély vagy személyi sérülés esetén azonnal beavatkozhatnak. A metró minden állomása akadálymentesen megközelíthető liftekkel.

A vakok és gyengén látók számára a mozgólépcső karokba olyan speciális berendezést is építettek, amely tájékoztatást ad arról, hogy a megközelített lépcsőkar felfelé vagy lefelé jár-e. Az ő közlekedésüket segítik a padlózatba épített vakvezető sávok is. A többi metróvonal esetében sok panaszra okot adó huzat problémáját az új metrónál úgy orvosolták, hogy az állomások elé és után huzatmentességet biztosító, felszínre vezető függőleges aknákat terveztek, amelyek a vonat előtt feltorlódó levegőt elvezetik, valamint a távozó szerelvény mögött keletkező szívóhatást csökkentik.

Az esetleges tűzesetekre felkészülve korszerű tűzoltási és menekítési rendszert alakítottak ki, amely minden esetben biztosítja a szerelvényeken és az állomásokon az oltást, valamint az utasok veszélymentes menekítését. Az állomásonként több mint óránként egymillió köbméter levegőt mozgatni képes hő- és füstelszívó rendszert úgy alakították ki, hogy a szabad tér irányából érkező friss levegő, amely az elszívott füst helyébe áramlik, biztosítja a menekülési útvonalon és a mozgólépcsőkön a füstmentességet.

Továbbá automata oltóberendezések fogadják az állomásra érkező, esetleg égő szerelvényeket és azonnal - már a tűzoltóság megérkezése előtt - megkezdik az oltást, egyúttal a szerelvények feletti térből elszívják a füstöt. Az alagutakban menekülőjárda is épült, amelyen az utasok elérhetik a két fő alagutat 300 méterenként összekötő járatok közül a legközelebbit, így a másik alagútba menekíthetők.

Rövidebb és drágább lett

A 4-es - "leánykori" nevén Dél-Buda-Rákospalota, vagyis DBR - metró végül csonka vonal lett: csak a 7,4 kilométeres első, az Etele tér és a Baross tér közötti szakasza készült el, a második, Bosnyák térig tartó már nem. Bár volt elképzelés, hogy mindkét irányban a vonalat továbbvezetik, igaz, a tervezett meghosszabbítás még a '70-es években épült 3-as metrónál sem készült el a mai napig. Az új vonal így, továbbvezetés, és második szakasz nélkül is több mint 10 évvel később, és az eredetileg tervezettnél 322 milliárd forinttal drágábban épült meg. Az első, 1998-as bejelentés ugyanis optimistán még 2003-as átadással és mindössze 130 milliárd forint körüli költségvetéssel számolt.

Rangos díj a Gellért és a Fővám térnek 
Harmincöt méter mély betonszövettel tördelt tárna, amelynek aljára besüt a nap - így néznek ki a Fővám téri és a Gellért téri ikerállomások a Duna két partján. Ugyanaz az építésziroda tervezte mindkettőt, a Sporaarchitects.
Az úgynevezett látszó- vagy látványbeton mindkét állomás szerkezetét és kinézetét is alapvetően meghatározza: a rácsszerkezetű betonpillérek vastagságuk és súlyuk ellenére légiesnek tűnnek, akár a csontszövet, és ahhoz hasonlóan is támasztják ki az állomások falait a hatalmas nyomással szemben. Grandiózus, látványos megoldás, amely utat enged a természetes fénynek több tízméteres mélységben is.
Aligha véletlen, hogy a két állomás március végén megnyerte a nemzetközi Architizer A+ Awards  építészeti közönségdíját és a szakmai zsűri díját is. A kortárs látszóbeton-építészet két példája a buszpályaudvarok és vasúti megállók kategóriában lett első, maga mögé utasítva egy svájci és három amerikai állomást.

Az Architizer A+ Awards-díjas Fővám téri állomás FORRÁS: BKK

Az Architizer A+ Awards-díjas Fővám téri állomás FORRÁS: BKK

 Két évre eltiltotta a mezőgazdasági állattartástól és 2 év - 4 év próbaidőre felfüggesztett - börtönbüntetésre ítélte 27 rendbeli állatkínzás bűntette miatt a Hajdúszoboszlói Járásbíróság hétfőn azt a helyi férfit, aki heteken át nem gondoskodott az állatairól, így azok éhen és szomjan pusztultak - közölte a Debreceni Törvényszék szóvivője hétfőn az MTI-vel.