A Guardian szerint a Fidesz újabb választási győzelmében csak az a kérdés, hogy milyen arányban nyernek, annak ellenére, hogy a kormányfőt egész ciklusa alatt folyamatosan támadták antidemokratikus hajlamai miatt. A Fidesz konzultáció nélkül írta át az alkotmányt, amelyet azóta már ötször módosítottak. Az állami médiát a kormány szócsövévé tették. Megváltoztatták a választási törvényeket, hogy növeljék az esélyeiket.
Felcsút példája mindennek tökéletes mikrokozmosza. Az új aréna mellett eltörpülnek a település földszintes házai. A helyiek Sauron kastélyaként emlegetik, Tolkien után. Látogatók azonban még nem jöhetnek, mert a terv különleges besorolást kapott, és az építkezés színhelyét szigorúan őrzik – írja a lap.
Az új polgármester, Mészáros Lőrinc a vezetője a Puskás Ferenc futballakadémiának, amelynek értéke 2004-ben 150.000 forint volt, jelenleg pedig 6 milliárd. Mészáros személyes vagyona is hasonlóan ugrásszerűen nőtt, 2013-ban bekerült a 100 leggazdagabb magyar közé. Mindazonáltal kevés pénz jutott a helyi lakosoknak. Felcsút még mindig „hátrányos helyzetű falu” státust élvez, és minden évben 15 millió forint különleges kormánytámogatást kap energiaszámlái fedezésére – írja a Guardian, amely idézi Ferenczi Krisztina Narancsbőr című könyvét, amelyben a tényfeltáró újságíró így ír: „Mindenkinek Mészáros kezéből kell ennie, mert minden üzlet hozzá kötődik. Ha nem vagy vele jó viszonyban, tönkremész.”
A brit lap megszólaltatja László Róbertet, a Political Capital elemzőjét, aki szerint a választási törvény változásai, például a győztest kompenzáló szavazat a Fidesznek kedvez. „Magyarország még mindig demokrácia, ez nem kérdés, de az irány rossz. A vesztes jelölt kompenzálása abszolút logikus egy olyan vegyes választási rendszerben, ahol egyéni és pártlisták vannak. A győztes kompenzálása azonban teljesen illogikus és demokrácia-ellenes. De a Fidesz-politikusok azt mondják, hogy minden szavazat csak egyszer számít, és technikailag ez igaz is” – mondja László Róbert. Az elemző szerint Magyarország még nem tart ott, hogy olyan „irányított demokrácia” legyen, mint például Oroszország, viszont úgy vélekedik, hogy „a választások szabadok lesznek, de nem tisztességesek.”
A Guardian kitér arra is, hogy Orbán hajlamos kisajátítani szavakat és kulturális ikonokat, példaként a „nemzeti” szót említik: a minden sarkon megtalálható „nemzeti dohányboltok” is azt sugallják, hogy „Magyarország a magyaroké”, ezért a „nemzeti” jelzőt egye több dologra aggatja rá a kormánya.
A lap végül emlékeztet arra, hogy Mesterházy Attila, az ellenzék miniszterelnök-jelöltje gyakran emlegeti Orbán Viktort „Felcsúti Maradonának”, aki szereti átalakítani a futball szabályait: legszívesebben két kapussal állna fel, és bírónak a legjobb barátját jelölné.