katolikus egyház;Pápák;hangarchívum;

Fotó: Facebook

- Digitalizált pápai hangok a Vatikáni Rádiótól

Különleges értékmentést jelentett be a Vatikáni Rádió. Digitalizálták az archívumában 1931 óta őrzött pápai beszédeket és április 27-én, XXIII. János és II. János Pál pápák szentté avatásának alkalmából közkinccsé is teszik azokat.

Az archívumban nyolcezer hangfelvétel szerepel, amelyeket eddig ma már muzeálisnak számító 78-as fordulatszámú lemezeken, vagy pedig magnószalagokon őriztek. Mostantól 37 ezer fájl formájában lesz hozzáférhető a hívek számára hét katolikus egyházfő hangja, és azok a beszédek, amelyek felbecsülhetetlen dokumentumai az elmúlt több mint 80 év történelmének és, amelyek, mint Federico Lombardi atya, a Vatikáni Rádió főigazgatója nyilatkozta a La Repubblicának, visszaadják a szentatyák személyiségét is

Hallható lesz többek között az enciklikát kihirdető XI. Pius 1931-ből,  XII. Pius, amint 1939. augusztus 24-én a háború veszélyéről beszél, XXIII. János, amint 1962. október 11-én megnyitja a római katolikus egyházat megreformáló II. vatikáni zsinatot. Felidézhetjük VI. Pál drámai szavait 1978 áprilisából, amikor a rádióban olvasta fel az Aldo Moro olasz kereszténydemokrata pártelnököt elrabló Vörös Brigádokhoz intézett levelét. Talán közelebb viheti a világot a mindössze 33 napig uralkodó I. János Pál halála körüli rejtély megoldásához az 1978. augusztus 26-án mondott, beiktatása utáni beszéde, de közzéteszik II. János Pál üzenetét a világ fiataljaihoz, valamint XVI. Benedek utolsó pápai beszédét, amelyet Castel Gandolfóban mondott 2012 februári lemondása előtt.

 

 

Őrizetbe vették tegnap az egykori ukrán rohamrendőrség, a Berkut 12 tagját a kijevi Majdanon (Függetlenség terén), február 20-án elkövetett orvlövésztámadás miatt. Az ukrán ügyészség közölte, maga Viktor Janukovics akkori elnök adott parancsot, hogy nyissanak tüzet a tiltakozókra. Az ukrán titkosszolgálat (SZBU) pedig egyenesen azt állította, az orosz társszerv 26 munkatársa vett részt a február 18-20-i kijevi tömeggyilkosságok kitervelésében és végrehajtásában, melynek során csaknem százan vesztették életüket. Moszkva visszautasította a vádakat.