Ukrajna;Viktor Janukovics;rohamrendőrség;Majdan;Berkut 12;orvlövésztámadás;

- Moszkvát is vádolják a kijevi támadás miatt

Őrizetbe vették tegnap az egykori ukrán rohamrendőrség, a Berkut 12 tagját a kijevi Majdanon (Függetlenség terén), február 20-án elkövetett orvlövésztámadás miatt. Az ukrán ügyészség közölte, maga Viktor Janukovics akkori elnök adott parancsot, hogy nyissanak tüzet a tiltakozókra. Az ukrán titkosszolgálat (SZBU) pedig egyenesen azt állította, az orosz társszerv 26 munkatársa vett részt a február 18-20-i kijevi tömeggyilkosságok kitervelésében és végrehajtásában, melynek során csaknem százan vesztették életüket. Moszkva visszautasította a vádakat.

Az orosz védelmi tárca konzultációra hazarendelte főképviselőjét a NATO brüsszeli központjából, miután a szervezet felfüggesztette minden gyakorlati, polgári és katonai együttműködését Oroszországgal.

"Nem az ukrán határ menti orosz hadgyakorlatok, hanem a NATO katonai jelenlétének régióbeli növelése ad okot aggodalomra" ezt már az orosz külügyminiszter nyilatkozta.

Szergej Lavrov az Oroszország és NATO alapokmánya, és az együttműködést új alapokra helyező, 2002-es Római Egyezményre hivatkozva jelezte, nem engedélyezett a NATO erők állandó jelenléte a kelet-európai országokban. Az orosz diplomata Philip Breedlove tábornok szavaira reagált, az amerikai

csapatok európai főparancsnoka, a NATO egyik legbefolyásosabb vezetője ugyanis azt közölte: a Pentagon mérlegeli egy amerikai hadihajó Fekete-tengerre vezénylését, s növeli az Európában állomásozó válságkezelő egységet.

A parancsnok elmondta: az orosz hadsereg három-öt nap alatt teljes Ukrajnát elfoglalhatná. Mint fogalmazott, amennyiben az orosz csapatok parancsot kapnának Kijev lerohanására, az inváziót 12 órán belül megkezdhetnék. Hozzátette, a reformok és a mozgósítás ellenére az ukrán haderő sosem lesz képes arra, hogy szembeszálljon az orosszal. Breedlove 40 ezresre becsülte a régióban szolgáló orosz csapatok számát.

Tekintettel a Krím-félsziget annektálására az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) felfüggesztette kapcsolatát orosz partnerével, a Roszkoszmosszal, csak a Nemzetközi Űrállomás (ISS) üzemeltetésében és ellátásában marad meg az együttműködés.

A tilalom a NASA alkalmazottainak orosz útjaira, orosz partnereik amerikai látogatására, a kétoldalú kapcsolatokra, az elektronikus levelezésre, a telefon- illetve videokonferenciákra is vonatkozik, kivételt képeznek azonban azon szakmai találkozók, melyeket harmadik országban bonyolítanak le, s az ISS-misszió. Az űrhajósokat ugyanis Szojuz űrhajóval szállítják az állomásra.

Az amerikai energiaügyi minisztérium a Roszatom orosz állami energiacéggel függesztett fel több, közös projektet az atomenergia terén. Az orosz konszern válaszában azt írta, a nukleáris energia érzékeny és komoly terület, ahol "átpolitizáltságnak nincs helye".

A politika ma olyan, mint a szerelem: aki érzelmileg elkötelezett, annak nem kérdés, kire szavaz, de egy szerelmes embernek senki nem tudja megmagyarázni, hogy a szíve választottja ronda - mondja a Pacsirta Rádió ötletgazdája, Fodor János újságíró. A választási részvételre buzdító rádió, nem egészen egy héttel a voksolás után, április 12-én elhallgat, mint Fodor mondja, fog dolgozni a folytatásért, de egyelőre most vége. Az eltelt több mint két hónap így is abszolút sikernek nevezhető, ami a munkát ingyen vállaló, így erőn felül teljesítő munkatársaiknak, és a több mint 400 megszólalónak egyaránt köszönhető. A közszolgálatiság azonban nem tartható el piaci alapon, különösen nem, ha egy internetes rádióról van szó.