;

Mesterházy Attila;Simon-ügy;nemzetgazdasági bizottság;

Mesterházy Attila azt írta a bizottságnak, az ügynek ő is csak szemlélője FOTÓ: VAJDA JÓZSEF

- Színjáték a Simon-ügy

Politikai színjáték részese az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága, amely törvénytelenül, hatáskörével visszaélve a kormányváltók és Mesterházy Attila besározására törekszik a Simon-üggyel összefüggésben. Így "osztotta ki" a kormányváltók miniszterelnök-jelöltje a bizottságot, amelynek ülésére ezért sem ment el tegnap. A Fidesz emiatt viszont feljelenti Mesterházyt. Az MSZP-s Szanyi Tibor közben megígérte, ha kormányra kerülnek, "Polt Pétert kiszorítják a székéből", mivel a legfőbb ügyész szerinte a kormány utasításait hajtja végre.

Azzal, hogy beszállt a választási kampányba, az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága átlépett egy határt; a Simon-üggyel összefüggésben a testület célja nem az igazság feltárása, hanem a politikai ellenfél "besározása". Ezekkel a szavakkal "osztotta ki" a tegnapi ülésre maga helyett küldött levelében a testületet Mesterházy Attila. A kormánypárti többségű bizottság MSZP-s elnöke, Molnár Zsolt által felolvasott levélben az MSZP elnöke megjegyezte: a bizottság azon tagjainak, akik aktívan szerepet vállalnak ebben a "politikai színjátékban", nem az igazság feltárása a céljuk, hanem politikai ellenfelük - a kormányváltó erők és maga Mesterházy, mint miniszterelnök-jelölt - "besározása". Mesterházy ugyanakkor kiemelte: ezekkel az eszközökkel sem tudják őket meggátolni abban, hogy április 6. után "helyreállítsák a jogállamiságot" Magyarországon.

Mesterházyt az MSZP elnökeként azért akarta meghallgatni a Simon-Welsz ügyben indított ténymegállapító vizsgálat részeként fideszes kezdeményezésére a bizottság, hogy számot adjon: mit tud volt elnökhelyettese, Simon Gábor eltitkolt százmillióinak forrásáról, az állítólagos bissau-guineai útleveléről és C típusú nemzetbiztonsági átvilágításáról. Mesterházy levelében ezekről azt írta: az ügynek ő is csak szemlélője, mint bárki más, vagyis a sajtóból illetve - a vagyon forrásáról - Simon korábbi közleményéből vannak csak információi. Megjegyezte: nem vett részt a volt politikus C típusú ellenőrzésében, annak adatait nem ismeri. Hozzátette: sem ő, sem az MSZP-frakció más tagja nem rendelkezik más ország állampolgárságával, vagy útlevelével. Javasolta, hogy még a választások előtt a Fidesz-frakció tagjai is nyilatkozzanak erről.

Kocsis Máté, a bizottság fideszes tagja az ülésről távozva azt mondta: a bizottság kormánypárti tagjai - szabálysértés miatt - feljelentést tesznek Mesterházy ellen, mert nem tett eleget megjelenési kötelezettségének. Németh Szilárd, a testület fideszes alelnöke kifejtette: Mesterházyt nem találkozóra kérték, hanem törvény alapján ténymegállapító vizsgálatot folytat a bizottság, amely e témában bárkit közreműködésre kötelezhet. Akit beidéznek, annak adatszolgáltatási, megjelenési, és "igazmondási" kötelezettsége van - tette hozzá. Molnár Zsolt, a testület MSZP-s elnöke viszont azt mondta: Mesterházy Attila levelében a ténymegállapító vizsgálat mindkét tárgyában - vagyis az afrikai útlevelek és Simon Gábor C típusú ellenőrzésével kapcsolatban is - kifejtette véleményét.

A tegnapi ülésen megjelent Rubovszky György, a mentelmi bizottság KDNP-s elnöke, és ismertette a Simon-ügyben végzett munkájukat. A mentelmi bizottság a hét elején leadott jelentésében elismerte: bizonyítani ugyan nem tudja, de fennáll a gyanúja, hogy Simon Gábor eltitkolt százmilliói összefüggésben állnak egykori képviselői és párttisztségével. Rubovszky akkor lapunknak azt mondta, mindegy is a pénz forrása, a lényeg az, hogy Simon azt nem tüntette fel kijavított vagyonnyilatkozatában sem. Arra a felvetésre pedig, hogy Simon állítása szerint ő csak vagyonkezelője volt a fellelt pénznek, azért nem írta be, Rubovszky azt válaszolta: akkor így kellett volna feltüntetnie, de mivel nem tette, fennáll az összeférhetetlenség. Ez alapján pedig az első valótlan okirat beadásától, 2009 elejétől idén februári lemondásáig nem jogosult képviselői juttatásaira; a mintegy 40 millió forint visszakövetelhető tőle.

                                           "Először azt hittem, ez kacsa"
Nagyon meglepődött Mesterházy Attila, amikor az Egyesült Államokban utolérte egy sms a Simon-ügy kirobbanásáról, és először azt hitte, "ez egy kacsa" - emlékezett vissza a történtekre az MSZP elnöke. Az origo.hu-nak adott interjúban Mesterházy arról is beszélt, hogy mikor hazajött, személyesen találkozott Simonnal, aki azt mondta neki, hogy el fog tudni ezzel számolni, segíteni fogja a vizsgálatot. "A mi célunk az, hogy minél gyorsabban kiderüljön az igazság, és minél gyorsabban le lehessen zárni az ügyet, mert (...) a Fidesz erre építette a teljes negatív kampányát" - fogalmazott, hozzátéve: "az ügy kezd egy kémregénnyé válni".
                                 A Fideszt szolgálja a legfőbb ügyész?
Bűncselekmény - nyomozati adatokkal való visszaélés - gyanúját veti fel Szanyi Tibor szerint a Magyar Nemzet minapi írása, amelyben a lap az előzetesben lévő Simon Gábor mellé telepített állítólagos zárkaügynök jelentésére hivatkozva állította, hogy az eltitkolt százmilliókról tudott Mesterházy Attila és Gyurcsány Ferenc is. Szanyi tegnap az ATV-nek azt mondta, mivel korábban Polt Pétert biztosította őt, hogy a nyomozati információk nem az ügyészségtől szivárognak ki, viszont a Magyar Nemzet cikke felér egy "beismeréssel", a legfőbb ügyésznek le kellene mondania. A szocialista politikus hozzátette: a Fidesz a Simon-ügyet felhasználva "egy krimivé változtatta a kampányt". Azt is elmondta, ha kormányra kerülnek, Polt Pétert "kiszorítják a székéből", szerinte ugyanis a legfőbb ügyész a Fidesz "szolgálófiújaként" a kormány utasításait hajtotta végre.

Állítólag önkormányzati lakáshoz jutást ígért Berki Béla, Erzsébetváros volt fideszes helyi képviselője két személynek, akik az "intézésért" cserébe több millió forintot adtak át neki, melyet kölcsönadási szerződéssel tettek hivatalossá, ám az eltelt csaknem másfél évben sem jutottak lakáshoz, és a pénzüket sem kapták vissza.