Időközben megbízták ügyük képviseletével a Magyar Polgári és Nemzeti Jogvédő Szervezetet, amelynek elnöke, Vajda Attila idén március 17-én feljelentést tett az ügyben ismeretlen tettes(ek) ellen. A szervezet vezető jogvédője lapunk rendelkezésére bocsátotta feljelentését, amely szerint a hozzá forduló sértettek - M. Erika és F. Attila - elmondásuk szerint 2012. december 12-én adtak át fejenként 4,5-4,5 millió forintot a volt fideszes önkormányzati képviselőnek, "annak fejében, hogy Berki Béla a VII. kerületben önkormányzati lakást fog intézni nekik". Az átadott összegről állításuk szerint Berki kérésére kölcsönadási szerződést is írtak. M. Erika szerint egy hölgyön keresztül jutottak Berkihez, aki "lakásügyekben otthonosan mozog".
Miután 2012. végén fizettek, tavaly júliusban F. Attila rákérdezett Berkinél, hogy mi van a lakásügyükkel, mire azt a választ kapta, hogy majd szeptemberben kapják meg összesen tizenhatan a lakásokat, a kulcsokat az önkormányzattól és akkor írják alá a szerződést is. Miután a jelzett szeptemberi dátum is eltelt és nem történt előrelépés, Berki "ügyfelei" októberben felkeresték Vajda Attilát, hogy segítséget kérjenek. Vajda feljelentésében - amelyben figyelmeztették a hamis vád büntetőjogi következményeire - a hivatali visszaélés gyanújára utaló jeleket említett, és megjegyezte: tavaly október óta többször beszélt Berkivel, aki megígérte neki, hogy az ügyet rendezni, ám nem történt semmi. Sőt - tette hozzá lapunknak - később már őt is megfenyegette. Kitért arra is, hogy M. Erika átadott neki egy Berkitől kapott névjegyet - "Berki Béla Miniszterelnökségi Humánpolitikai Főtanácsadó" felirattal -, ám amikor Vajda megkereste a Miniszterelnökség illetékes főosztályait, azt a választ kapta, hogy Berki Attila sosem dolgozott náluk semmilyen minőségben.
Kerestük az ügyben Berki Bélát is, ám általunk ismert, és néhány hónapja még működő telefonszámain nem értük el. Berkiről egyébként korábban megírtuk, 2013 februárjában határozatlan időre szóló, havi bruttó 180 ezer forintos szerződést kötött vele az erzsébetvárosi önkormányzat vagyonkezelő cége, az ERVA Zrt., "panaszreferensi" feladatok ellátására. A volt fideszes önkormányzati képviselőnek nem ez volt az első megbízatása az ugyancsak fideszes Vattamány Zsolt vezette kerületben: 2011-ben egy ideig havi 400 ezer forintért adott romaügyekben ötleteket, tanácsokat a polgármesternek. Aligha vitatható egy ilyen poszt fontossága egy olyan városrészben, ahol jelentős számú roma ember él, ám kérdés, hogy a statisztika szerinti bruttó havi átlagfizetés csaknem kétszerese sok vagy kevés a helyi cigánysággal kapcsolatos munkáért, főleg úgy, hogy akkoriban a VII. kerület roma kisebbségi önkormányzatának egész éves költségvetése alig volt több - félmillió forint - egyhavi tanács "áránál".