választás;közvélemény-kutatás;kormányváltók;kamupártok;

- Kormányváltókat gyengítő kamupártok

A Fidesz-KDNP a választani tudó biztos szavazók 47 százalékát tudhatja maga mögött, a kormányváltókra 23 százalék szavazna, a Jobbiknak 21 százaléka van, míg az LMP-re csupán 3 százalék adná a voksát - derül ki a Medián HVG-ben közölt felméréséből. 

A cég szerint a vasárnapi választások nagy kérdése, hogy a kormánypártok ismét kétharmadot szereznek-e. A Fidesz-KDNP-t a teljes népesség 36, a kormányváltókat 18, a Jobbikot 15, míg az LMP-t 2 százaléka támogatja. Hozzátették, bizonytalan, bejut-e a következő parlamentbe az LMP. A választások közeledtével a szavazói aktivitás nagymértékben erősödött: két héttel a voksolás előtt a válaszadók 62 százaléka biztosnak gondolta, hogy elmegy szavazni, ez magasabb arány, mint a 2010-es vagy a 2006-os választások előtt volt. A Medián felhívta a figyelmet arra, hogy az új választási rendszer a kormányváltásra törekvő pártokat nehéz helyzetbe hozta azért is, mert a kampányban hirtelen felbukkant pártok nem elhanyagolható mértékben vehetnek el tőlük szavazatokat. A Medián felmérése során a megkérdezettek valóságos (18 pártot felsoroló) szavazólapon ikszeltek, és az összes válaszadó 5 százaléka, ezen belül a választani tudók 7 százaléka jelölte be a nemrégiben megjelent pártokat; például a népesség 2 százaléka adná a voksát - valószínűsíthetően tévedésből - az "Együtt 2014 Pártra".

A politika ma olyan, mint a szerelem: aki érzelmileg elkötelezett, annak nem kérdés, kire szavaz, de egy szerelmes embernek senki nem tudja megmagyarázni, hogy a szíve választottja ronda - mondja a Pacsirta Rádió ötletgazdája, Fodor János újságíró. A választási részvételre buzdító rádió, nem egészen egy héttel a voksolás után, április 12-én elhallgat, mint Fodor mondja, fog dolgozni a folytatásért, de egyelőre most vége. Az eltelt több mint két hónap így is abszolút sikernek nevezhető, ami a munkát ingyen vállaló, így erőn felül teljesítő munkatársaiknak, és a több mint 400 megszólalónak egyaránt köszönhető. A közszolgálatiság azonban nem tartható el piaci alapon, különösen nem, ha egy internetes rádióról van szó.