igazságszolgáltatás;hatalom;hatalmi ág;

Beck Tamás

- A jogállamiság maradéka

Mintha még hezitálna a harmadik hatalmi ág Magyarországon. Vajon hagyja magát bedarálni a rezsim által? Mindenesetre a honi igazságszolgáltatáson belül határozott polarizáció figyelhető meg. Egyes jogászok ma is kényesek szakmájuk írott és íratlan szabályaira, míg mások igyekeznek lojálisak maradni az éppen regnáló hatalomhoz.

A Központi Nyomozó Főügyészség kérésre sem hajlandó bemutatni Simon Gábor állítólagos bissau-guineai útlevelét, holott a volt szocialista politikus kampánytémává emelt ügyének nem csekély részét képezi a közokirat-hamisítás vádja. A Fejér Megyei Főügyészség sem hajlandó vizsgálatot indítani a székesfehérvári Fűtőerőmű Kft. eladásával, illetve visszavásárlásával kapcsolatban, amiben a fideszes önkormányzat az érintett. Ugyanakkor a Kúria még március 18-ikán a választási eljárási törvény megsértésére hivatkozva eltiltotta a tv2-t a kormány által megrendelt "Magyarország jobban teljesít" jelmondatú műsorszám sugárzásától. Közben a Fővárosi Törvényszék, pontosabban Bene Lajos törvényszéki bíró is a kormánynak kevéssé tetsző döntést hozott, amikor kijelentette: az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség megalapozottan támadta azt a tavalyi törvényt, amely lehetővé tette az állami tulajdonú Magyar Postának, hogy részesedést szerezzen a Takarékbankban. Az újabb einstandolás folyamata ezzel megakadt, ugyanis a Magyar Posta a per soron következő tárgyalásáig nem értékesítheti a birtokában lévő részvényeket; annak ellenére, hogy Orbán Viktor újra és újra hitet tesz a pénzügyi rendszer "magyar kézbe" (értsd: baráti kézbe) történő átjátszásának szükségessége mellett. (A kormányfő, úgy látszik, nem tanult az E.ON visszavásárlásának ügyéből.)
Bizony lenne még mit tanulnia az itthoni mamelukoknak a Putyin által kézivezérelt orosz igazságszolgáltatástól. Gondoljunk a Pussy Riot elleni "Visinszkij-perre", amelynek során a "vérbíró" üvegfal mögé kényszerítette a vádlottakat, és még ivóvizet sem kaphattak.

A legújabb jogtörténeti kuriózumot azonban bármelyik despota elirigyelhetné tőlünk. Józsa István, az MSZP országgyűlési képviselőcsoportjának gazdaságpolitikus frakcióvezető-helyettese nemrég legnagyobb meglepetésére levelet kapott, amelyben az Állami Számvevőszék felszólította, teljesítse egy általa elveszített személyiségi jogi perben a tavaly ősszel meghozott ítéletet. Fontos momentum: a szocialista képviselő ezt megelőzően nem értesült sem az eljárásról, sem az ítéletről, ennél fogva értelemszerűen meg sem jelenhetett a tárgyalásokon! Ide kívánkozna Jókai egyik hősének megjegyzése: az ügyben eljáró Fővárosi Törvényszék szinte "a kivégzéssel kezdte a pert". A konkrét ügy egyébként azért pattant ki, mert Józsa "koholt, koncepciós vádaknak" nevezte egy ÁSZ-jelentés megállapításait az akkor még Simor András által vezetett jegybankról.
Példákat soroltam fel pro és kontra, amelyek cáfolni, illetve bizonyítani hivatottak a harmadik hatalmi ág függetlenségét a mai Magyarországon.
Annak azonban a választások közeledtével tudatában kell lennünk: ha április 6-án Orbán újra bizalmat kap tőlünk, feltehetően el fogja söpörni a jogállamiság maradékát is hazánkban.