A kávénak is megvan tehát a maga genómja. Az “ arabicá”-nak, amely a világ termelésének 70 %-át adja, két szülője” van: a Coffea canephora és a Coffea eugenioides. Kezdetben a kutatóknak az volt a céljuk, hogy megértsék és megkülönböztessék a két eredeti géntérkép közötti különbségeket, amelyek kombinálódnak az arábiaiban – írja a Corriere della Sera.
A kutatás hat évig folyt az Illycaffé és a Lavazza támogatásával.
A kávé genómjának meghatározása különböző és fontos okok miatt vált sürgetővé. A növény, amely az etiópiai magas fennsíkokon nő, ahol eléri a tíz méter magasságot is, érzékeny az időjárásra és a fő cél megvédeni egy olyan klímától, amely nyilvánvalóan változik.
Andrea Illy, aki cége vezetése mellett elnöke a Nemzetközi Kávészervezet promóciós fejlesztési bizottságának és tudományos könyvet is irt a kávéról, elmondta, hogy mivel a kávécserje a hőmérséklet és az évszakok változásai miatt fokozott mértékben van kitéve betegségeknek, a cél a géntérkép ismeretén keresztül ellenállóbbá, alkalmazkodóbbá tenni.
A kutatás másik célja erősíteni a növénynek az egészségünk szempontjából pozitív tulajdonságait, így például, a bennük lévő antioxidánsokat, és egyben javítani a minőségét és az aromáját.
A projekt nyitva áll a külföldi együttműködők előtt mind a kutatást, mind a finanszírozást illetően - nyilatkozta Giuseppe Lavazza, a másik kávé óriáscég vezetője és elnöke az Initíative for Coffee and Climate -International Coffee Partners-nek, aki hangsúlyozta: a kutatás eredményei mind a kávé termelésében, mind pedig az ipari feldolgozásában a széles nyilvánosság rendelkezésére fognak állni.