A klímaváltozás hatásai "komolyak, áthatóak és visszafordíthatatlanok" lesznek - szögezi le a hatalmas mennyiségű bizonyítékra, nemzetközi kutatócsoportok tanulmányaira alapozó jelentés, amelyet hétfőn hoztak nyilvánosságra. Ez a második része az ENSZ-panel négy részből álló átfogó értékelésének, amelynek célja, hogy a kormányzatokat és a közvéleményt is ráébressze a veszély súlyosságára.
Tavaly szeptemberben kiadott első jelentésében az IPCC leszögezte: a tudományos bizonyítékok megerősítik, hogy a globális felmelegedést legalább 95 százalékban az emberi tevékenység okozza. Sürget az idő, a 2012-ben lejárt Kiotói Jegyzőkönyv hatályát ugyan 2020-ig meghosszabbították, de 2015-ben meg kellene kötni az üvegházhatást okozó gázok csökkentéséről szóló, újabb, szélesebb, kötelező erejű nemzetközi megállapodást.
Az ENSZ-testület korábbi, 2007-es dokumentumát sok bírálat érte, mivel eltúlozták a himalájai gleccserek olvadásának mértékét. A klímaváltozás veszélyei azonban valósak és mielőbbi összehangolt cselekvést tesznek szükségessé. A globális felmelegedés növekedési ütemét a jelenlegi 2-4 Celsius fok alá kellene szorítani, amíg nem késő.
A globális felmelegedés hatásai már most is érezhetőek: fogyatkozik a jégtakaró, emelkedik a tenger szintje, felolvad a tartósan fagyott talaj (a permafrost), károsodnak a koralltelepek. Sokasodnak a rendkívüli időjárási események: hatalmas esőzések, súlyos aszályok, természeti katasztrófák, hőhullámok Európában, erdőtüzek Ausztráliában, pusztító áradások Pakisztánban - sorolják a példákat.
"Bolygónkon mindenki a saját bőrén fogja érezni a klímaváltozás hatásait"- mutatott rá Rajendra Pachauri, az IPCC vezetője. A tegnap kiadott jelentés több mint 300 kutató három évi munkájával készült, 2600 oldalon, 32 kötetben, 12 ezer tanulmányban összegzi a globális felmelegedés sokasodó káros hatásait.
Michel Jarraud, a Meteorológiai Világszervezet vezetője a BBC jelentése szerint rámutatott: az emberek korábban nem tudták, hogy tevékenységük károsítja a Föld klímáját. "Ma már senki nem hivatkozhat tudatlanságra" - jegyezte meg. Mint a kutatók leszögezik, a klímaváltozás következtében már jelenleg is csökken a globális élelemkészlet, s a helyzet tovább romolhat.
A Föld képtelen lesz megtermelni a növekvő népesség ellátásához szükséges élelmet. A búzahozamok számottevően csökkenhetnek a következő ötven évben, a kukoricatermés kevésbé jelentősen, de szintén visszaeshet. A rizstermeléssel egyelőre kevesebb a gond. A hiány az élelmiszerárak megugrásához, társadalmi feszültségekhez vezethet, mutatnak rá.
A potenciális élelmiszer- és vízhiány nyomán konfliktusok törhetnek ki, termelők, városok és falvak, de akár államok között is. A legszegényebb országok fokozottan veszélyeztetettek, ahogy a gazdag államok szegény lakossága is, a hátrányos helyzetűeket aránytalanul és igazságtalanul megterhelik a globális felmelegedés következményei, állapítják meg.
Az IPCC jelentése azonban, mint a szakértők rámutatnak, csak a nemzetközi tárgyalások tudományos alapját teremti meg, a cselekvésről a kormányoknak kell megállapodniuk.