A mai futballban nincs helye a barátságos mérkőzéseknek! Az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) a kazahsztáni kongresszusán a küldöttek ezt elég határozottan kimondták, amint az 54 tagország mindegyike (!) úgy foglalt állást, hogy 2018-tól induljon útjára az úgynevezett Nemzetek Ligája.
Michel Platini UEFA-elnök asztanai nyitóbeszédében elmondta, nem tudja, indul-e a nemzetközi szövetség tisztújításán.
"Mivel ez elsősorban önökre tartozik, közösen fogjuk megvitatni - mondta Platini, aki szerint a kiemelt programokról szóló nyár utáni összejövetelen kellene terítékre kerülnie a témának. - Meghallgatom önöket, aztán közösen hozzuk meg a döntést, ahogy mindig tesszük" - szögezte le. Az 58 esztendős Platini később szűk körben újságíróknak elmondta: csak ő lenne képes legyőzni Sepp Blattert. Indoklásként megjegyezte, nemcsak Európában, hanem szerte a világban vannak támogatói, de megismételte, még nem döntötte el, indul-e a megméretésen.
"Ez nemcsak a FIFA-ra, hanem az UEFA-ra is tartozik. Ha az UEFA elnöke elmegy a FIFA-ba, az UEFA-nál is lépni kell. A vb után elmondom, miként határoztam. Addig egy rengeteg találkozóm lesz európai szövetségek illetékeseivel. Lehet, hogy 99 százalékuk azt mondja majd: szeretnénk, ha az UEFA-ban maradnál. Ez befolyásolhatja a döntésemet!" - szolgált példával.
A FIFA-elnökségre jelenleg az egyetlen hivatalosnak tekinthető jelölt a francia Jérome Champagne, a szervezet korábbi főtitkár-helyettese és nemzetközi igazgatója. Ugyanakkor nagy valószínűséggel a jelenlegi elnök, Joseph Blatter is versenybe száll, miként ott lehet a voksolásnál Platini is.
A válogatottak számára kiírt vetélkedéssorozat célja, hogy a nagy világesemények (vb, Eb) közötti időben is kellő ranggal rendelkező mérkőzéseket vívhassanak meg a nemzeti együttesek.
"Fontos lépést tettünk a nemzeti csaptok jövője szempontjából" - szögezte le Michel Platini, az UEFA első embere, s hasonlóan vélekedett Wolfgang Niersbach, a válogatottak versenysorozatait felügyelő UEFA-bizottság elnöke, kifejezve egyúttal reményét, hogy "a szurkolók elfogadják majd az új formátumot".
Előtte azonban a tagországoknak kell elfogadniuk magát a lebonyolításra tett javaslatokat, a részletek kidolgozása ugyanis még megoldandó feladat.
Ami biztos:
- az első Nemzetek Kupája 2018 őszén - az az évi, Oroszországban esedékes vb után - indul útjára
- a résztvevőket négy osztályba sorolják az UEFA-koefficiensük (kvázi: az erősorrend) alapján
- az osztályokat további 3-4 csoportra tagolják, a csoportokban mindenki megmérkőzik mindenkivel
- a találkozókat 2018 szeptembere és novembere között bonyolítják le
- a legmagasabb osztály négy csoportgyőztese mérkőzhet majd a trófeáért egy négyes torna keretében
- a Final Fourt a rákövetkező év tavaszán rendezik
- a Nemzetek Ligáján keresztül négy egylet kijuthat a soron következő Európa-bajnokságra
- a további 20 Eb-helyet a szokványos selejtezősorozaton keresztül lehet majd elérni
- az Eb-pótselejtezőket a kontinenstorna évében ejtik meg (elsőként 2020 márciusában)
- a négy osztály között átjárás lesz: ki lehet esni, fel lehet jutni
Többek között az még nem tisztázott, miként sikerül az Eb-selejtezőket és a Nemzetek Ligáját összeegyeztetni, mely helyezettek és miként részesülhetnek az Eb-indulásban. Nem tudni, mi lesz a FIFA-játéknapokkal, mikor nyílik alkalom a további kontinensek legjobbjaival felkészülési meccseket vívni.
Ettől függetlenül a nemzeti szövetségek üdvözölték a lépést, függetlenül attól, hogy kicsikről vagy nagyokról van szó. Greg Dyke már a döntés előtt azt ecsetelte, hogy így rendre olyan kiváló csapatokkal mérheti össze erejét az angol válogatott, mint a spanyol, az olasz vagy a német.
Efféle partik nyilván a bevételek szempontjából sem elhanyagolhatóak. A Nemzetek Ligája az ötletgazda Platini vélekedése szerint csökkenti majd a különbséget a válogatott és a klubfutball között.