A számítási modellt a Regionális Energiagazdasági Kutatóközpont (REKK) publikálta, amelyben minden fontos alapparaméter tág határok közt variálható. Így – demonstrációs célzattal eljátszható, hogy milyen következménnyel járhat, ha változik a beruházási idő, a leendő erőmű éves kihasználtsága, a tüzelőanyag költsége, vagy éppen a forint-euró árfolyam.
Végül mindez összehasonlítható mindazzal, amit a kormány 2014. februárjában ezzel kapcsolatban közölt. A számokból már első látásra kitűnik, hogy a kormány állításával ellentétben az új paksi blokkokban termelt áramért a jelenlegi többszörösét kell majd fizetni, még az optimista számítások esetén is, hogy a megtérülés reálisan tervezhető legyen.
Az orosz beszállító bevonását a helyi nukleáris beruházásokba több országban fontolóra vették az elmúlt napokban. Néhány hete a csehek döntöttek úgy, hogy kizárják az orosz jelentkezőt az új atomerőmű blokkok lehetséges építői közül. Most pedig a brit kormány tudatta, hogy fontolgatja a szerződésbontást az orosz Roszatommal, amellyel a magyar kormány megállapodást kötött a két új 1200 megawattos paksi reaktor megépítésére.
A paksi beruházásban is érintett orosz atomvállalat tavaly szeptemberi szerződését a krími helyzet miatt vizsgálják a londoni energiaügyi minisztériumban - értesült a Napigazdaság online. A krími orosz beavatkozás miatt szükség van a Roszatommal kötött szerződés felülvizsgálatára – mondta el a brit energiaügyi minisztérium szóvivője a londoni BBC televíziónak. Hozzátéve: a brit kormány még nem döntötte el, hogy milyen formában folytatja az együttműködést az orosz céggel. A Roszatom egyelőre nem kommentálta a bejelentést.
A Roszatomnak élő szerződése van a Finnországi atomerőmű-beruházást végző Fortummal is. "Nem könnyű megjósolni, hogy mi lesz az együttműködésünk sorsa, minden a politikai események alakulásától függ" - közölte a hírekre reagálva a Fortum szóvivője.