pénz;valuta;lakota;

Fotó: Gettyimages

- Fenyegető az indián bitcoin?

A világ országainak többsége gyanakvással tekint a bitcoin-ra, a digitális vagy alternatív valutára, potenciális fenyegetést érez benne, mivel nehéz ellenőrzés alatt tartani és fel lehet használni a pénz „reciklálására”, azaz tisztára mosására. Egy nép azonban teljesen másként közelítette meg a kérdést, legális pénzként fogadta el a kripto-valutát.

A lakota nemzet, egy dél-dakotai, félig autonóm rezervátum mazacoin néven, hivatalosan vezette be 3,3 millió dolláros piaci tőkével és ezzel a világ huszadik alternatív pénzévé tette.

A Wall Street Journal szerint az indián közösség döntése nagyon jelentős átmenet lehet a digitális valuták történetében, mert eddig az esetek többségében hackerek zárt közössége és a technológia szerelmesei használták.

A lakota nemzet számára, amely régi nagy vezetői közé sorolhatja Őrült Lovat és Vörös Felhőt, a valuta egy régi álom teljesüléséhez, az Egyesült Államoktól való teljes függetlenséghez vezethet.

“Amikor tudomást szereztem a bitcoinokról, megéreztem, hogy ez lehet a mi népünk pénze.”- mondta Payu Harris,a közösség tagja, aki megtervezte a mazacoinnak elnevezett indián valutát. A kifejezés a mazaskaból ered, amely a nyelvükön pénzt jelent.

Ez az első eset, hogy egy digitális valuta a legális pénz egy indián közösségben, ahol, egyébként, a technológiát nagyon kevesen használják.

Ha független állammá válna,  a lakota nemzet lenne az USA legszegényebb állama, 6 ezer dolláros évi, fejenkénti jövedelemmel és 75 %-os munkanélküliséggel.

Fogyókúra-programokban nincs megállás: éppen csak elterjedt az 5:2 diéta, máris akadnak, akik tovább fejlesztik a módszert. Igaz, ehhez még több figyelem és kitartás kell, de megéri.