választás;vita;pártok;

- Ütköztessük a nézeteket!

A választások előtti, pártok és miniszterelnök-jelöltek közötti vita iránti igény bizonyítását látják a demokratikus ellenzéki pártok képviselői a Republikon intézet tanulmányában, amely szerint a választópolgárok több mint kétharmada támogatja az ilyen irányú kezdeményezéseket.

Ferencz Gábor, az MSZP kommunikációs igazgatója a Népszava kérdésére úgy válaszolt, hogy a vita egy választási kampány legfontosabb eleme, mert szükség van a különböző nézetek nyilvános ütköztetésére. Az ilyen viták lebonyolítása a közmédia kötelessége lenne – mondta, de mivel az nem tesz ennek eleget, az MSZP örömmel veszi az ATV és a Népszabadság kezdeményezését, és abban részt akar venni.

Schiffer András, az LMP társelnöke szerint egy választási kampánynak  nem a botrányokról kellene szólnia, nem azt kellene mantrázni, a közvéleményt hülyének nézve, hogy „Magyarország jobban teljesít”, hanem érveket kellene egymással szembeállítani. „Megértem, hogy Orbán Viktor nem bízik a saját érveiben” – mondta Schiffer, és megerősítette: az LMP felnőttnek tekinti a választókat, és részt venne a tervezett vitában.

A Fidesz pártirodájáról Sáfrány Szilvia a későbbiekre ígért választ, egyúttal felhívta a figyelmet a párt szóvivőjének a vitákkal kapcsolatban a korábbi sajtótájékoztatókon hangoztatott véleményére. Selmeczi Gabriella februárban még azt mondta, hogy "Orbán Viktort nem kell félteni, a kihívások elől nem szokott megfutamodni", az elmúlt hetekben azonban a kormánypárt részéről csak kitérő válaszok érkeztek. Legutóbb egy hete Havasi Bertalan, a miniszterelnöki sajtóiroda vezető kijelentette: "A vita fontos és hasznos dolog, de a kérdés továbbra sem időszerű". Mesterházy Attila március 15-i kihívására pedig a párt közleményben így reagált: "Nincs valós alternatívát felmutató, kormányzóképes igazi jelölt a baloldalon, ezért a vita feltételei sem állnak fenn."

A kormányváltó pártok  örömmel fogadják az ATV és a Népszabadság fontos kezdeményezését négy szakpolitikai fórum megrendezésére.