Az Átlátszón taglalt ügyben a kiemelt ügyekért és adózókért felelős főigazgató ténylegesen megakadályozta a felderítést. Somos Katalin ugyanis nem adta meg a láncolat feltárásához szükséges kapcsolódó vizsgálat lefolytatására az engedélyt. A revizorok azzal fordultak hozzá, hogy támogató javaslattal továbbítson a NAV-elnöknek egy másik vállalkozás ellenőrzésekor képbe került cég vizsgálatára vonatkozó engedélykérelmet. A főigazgató azonban a javaslatot nem továbbította az elnöknek, hanem saját hatáskörében elutasította; ezzel figyelmen kívül hagyta a jogszabályi előírást is, amely az ezzel kapcsolatos döntést a NAV elnökének kizárólagos jogkörébe utalja - állítja az oknyomozó portál.
A tavaly megszüntetett, eredetileg többek között épp a hálózatos áfacsalások felderítésére létrehozott Kiemelt Ügyek Igazgatóságának (KÜIG) revizorai 2010-ben egy cukorimportőr kapcsolatain keresztül próbálták több millió kiló cukor útját felderíteni. Egy kft. ellenőrzése során az derült ki, hogy a milliárdos forgalmú cég iratanyagának nagy része eltűnt, 2009-ről csak a negyedik negyedévi iratok voltak meg. Ezekből az viszont kitűnt, hogy a kft. 2009-ben százmilliós nagyságrendben importált kristálycukrot, amit itthon értékesített. Még számos gyanús körülmény fölmerült: a cég nem tette közzé gazdálkodásainak adatait, egyik tulajdonostól a másikhoz került, az utolsónál azonban nem találták, bár akkor az volt a hivatalos címe. 2009 utolsó negyedévében 2 000 tonna kristálycukrot (80 kamionnyi mennyiség) szerzett be és értékesített.
A KÜIG előterjesztése megemlíti, hogy az APEH Győr-Moson-Sopron megyei Igazgatóságának revizorai ellenőrzést folytatnak a cég egyik legnagyobb vevőjénél, aki 2009-ben 1,1 milliárd forintért vásárolt tőle cukrot. A vevő által forgalmazott cukor ebben az időben megtalálható volt a legnagyobb áruházláncok kínálatában.
A vevő ellenőrzését végző revizorok éppen azért fordultak a KÜIG-es kollégáikhoz, hogy azok derítsék ki, az eladó honnan szerezte be a cukrot, illetve hogy a beszerzést milyen fuvarokmányok támasztják alá. A főigazgatói döntés azonban a vizsgálatról levette azt a speciális egységet, amelyik talán képes lehetett volna feltárni az ügyletet - írja az Átlátszó.