Vlagyimir Putyin nélkül rendezik meg Hágában a hétfőn kezdődő nukleáris találkozót. Az orosz elnök ugyanis Szergej Lavrov külügyminisztert küldi maga helyett. Putyin így jelzi, megsértődött a világra, mert senki sem akarja elismerni Krím Oroszország általi elfoglalását, ráadásul Moszkvát még a Nyolcak gazdasági elitcsapatából is kizárhatják.
Putyin duzzog, s nem veszi észre azt, hogy távolmaradásával csak saját maga alatt vágja a fát, s óriási szívességet tesz Barack Obamának. Az amerikai elnök ugyanis kihasználva azt, hogy finoman fogalmazva Kína sem lelkesedik Putyin adminisztrációjának agresszív fellépéséért, egyértelműen közeledni próbál Peking felé. Kínát pedig mintha hájjal kenegetnék, önérzetének igen jót tesz az amerikaiak új stratégiája.
Az újfajta világpolitika kialakulásának egy állomása, hogy Obama neje, Michelle két kislányával múlt héten egy hétre Kínába érkezett, ahol Hszi Csin-ping elnök feleségének vendégei. Szintén egy bimbózó amerikai-kínai barátság jelzése lehet, hogy Obama elnök Hágában négyszemközti tárgyalást folytat Hszi elnökkel.
Sajátságos módon a krími konfliktus mellett a maláj gép balesete is segítette a két világhatalom közeledését. Peking ugyanis hálás az Egyesült Államoknak azért, hogy a lehető legmodernebb technikáját is beveti az eltűnt gép felkutatásáért. Közismert, hogy a maláj járat fedélzetén nagyrészt kínaiak voltak.
Az oroszok ugyan még ünneplik a Krím-félsziget megszerzését, a hurrá-hangulat azonban csakhamar alábbhagyhat. Moszkva ugyanis nemcsak gazdasági, hanem geostratégiai szempontból is rengeteget veszíthet.