IMF;

- IMF: Idén stagnál a magyar államadósság

Növekedésbarát, tartós költségvetési kiigazításra van szükség, a torzító hatású adókat fokozatosan ki kellene vezetni - vélekedik tegnap kiadott jelentésében a Nemzetközi Valutaalap (IMF). 

A nemzetközi szervezet alapokmányának IV. cikkelye értelmében évente elemzi a tagországok gazdasági kilátásait: az IMF missziója március 5. és 17. között Varga Mihály nemzetgazdasági miniszterrel, Németh Lászlóné fejlesztési miniszterrel, Balog Ádám és Gerhardt Ferenc MNB-alelnökökkel találkozott, valamint a magánszektor és kutatóintézetek munkatársaival folytatott megbeszéléseket Magyarországon.

Az IMF üdvözli, hogy a kormány elkötelezett a hiánycél tartása mellett, azonban felhívja a figyelmet, hogy az államadósságunk továbbra is magas, és idén is csak stagnálni fog, emiatt jelentős az ország külső finanszírozási igénye. A monetáris politikával kapcsolatban azonban óvatosságra int az IMF az inflációs nyomás és a geopolitikai kockázatok miatt. A washingtoni székhelyű szervezet megállapította, hogy a hitelezés továbbra is szűkül, jóllehet, a zsugorodás üteme valamelyest csökkent. A jegybank Növekedési Hitelprogramjának első szakasza forráshoz juttatta a kkv-szektort, és az IMF szerint lehet úgy módosítani a második szakasz feltételeit, hogy nagyobb hatása legyen a növekedésre.

A növekedési kilátásokra vonatkozóan az IMF is javította prognózisát: idén 2,2 százalékos növekedést várnak. A fenntartható bővüléshez azonban strukturális reformokra van szükség, és ehhez most minden feltétel adott. Az IMF szerint tovább kell növelni a munkaerőpiaci keresletet, csökkenteni kell a szabályozói terheket, racionalizálni kellene az adórendszert, javítani a szolgáltatószektor termelékenységét, és javítani az üzleti és gazdaságpolitikai feltételeket.

Ha április 6. után is Orbán Viktornak fogják hívni a magyar miniszterelnököt, és marad az unortodoxnak nevezett gazdaságpolitika, Magyarország nem felzárkózni fog akár csak a régiós versenytársakhoz, hanem folytatódhat a fokozatos leszakadás tőlük. Az elmúlt négy évben elmaradtak a szükséges szerkezeti reformok, az első év rendkívül igazságtalan osztogatásának következményeként kényszerspirálba került a kormányzat, amiből hibás döntések sorával igyekezett szabadulni.