A tények makacs dolgok. Ennek ellenére Wiedermann Helga továbbra is ragaszkodik hozzá, hogy Sakk és póker - Krónika a magyar gazdasági szabadságharc győztes csatáiról című kötete - tényregény.
A könyvet akkor volt kénytelen a szerző, és a főszereplő Matolcsy György fikciónak minősíteni, amikor kiderült, hogy az egyik fejezet azt írja le részletesen, ahogyan a korábbi nemzetgazdasági miniszter bizalmas információkat oszt meg bankárokkal, ezzel bennfentes kereskedelemben segédkezik. Mivel ez büntetőjogi kategória, rosszul mutatna egy jegybankelnök önéletrajzában. Persze amikor az ellenzék ennek felelősségét felveti, akkor a szerző szerint "politikai célra igyekszik felhasználni a könyvet." Meglátásom szerint ez egyezik a szerző és a megrendelő szándékaival, vagyis a használat rendeltetésszerű.
A műfaji meghatározáshoz a szerző hozzáteszi: "a valósággal nagyobb vagy teljes mértékben megegyező részek forrásmegjelöléssel és idézőjelben szerepelnek." A kötetben csak az idézeteket kurziválták, hivatkozva.
A logika szabályai szerint ebből az következne, hogy akkor az idézetek között szereplő szöveg - vagyis tulajdonképpen a könyv maga - a valósággal csak kisebb mértékben vagy egyáltalán nem egyezik meg. Ezt egyrészt illett volna jelezni az előszóban, és nem azt fejtegetni, hogy "kevesen voltak még olyan közel a tűzhöz", mint a szerző. Másrészt illett volna átgondolni az alcímet. Ha a nemzet után a krónika szó az államosítás újabb áldozata - melyre a Magyar "Kinyílott a pitypang. Megírom" Krónika létrejötte is utal -, akkor kérvényezném, hogy Anonymus és Kálti Márk munkájának keressünk egy másik műfaji megjelölést.
De leginkább ne akarjon az állampárt semmilyen krónikát jegyezni: sokkal találóbb alcím lenne például a "Kommentár Orbán és Matolcsy nyilatkozataihoz" vagy a "Tündérmese a gazdasági szabadságharcról". De ami ennél fontosabb: egy ilyen kötetet ne nevezzünk tényregénynek. Ha Wiedermann ezt teszi, akkor valószínűleg nincs tisztában a "tény" fogalmával.
A Sakk és póker semmi esetre sem tényregény vagy krónika: keménykötéssel felülreprezentált választási kampányfüzet, politikai igehirdetés. Ettől még Matolcsy belebukhat.