műhold;Ausztrália;Malajzia;roncs;

- Lehet, hogy megtalálták a gép roncsait?

Ausztrál műholdfelvételeken két vízen lebegő, nagyobb méretű tárgyat fedeztek fel, s ez hosszú ideje az első ígéretes fejlemény, hogy talán a március 8-án eltűnt malajziai repülőgép, az MH370-es járat roncsaira bukkantak. A hírt az ausztrál kormányfő, Tony Abbott jelentette be a parlamentben. „Ez az eddigi legígéretesebb nyom, amire bukkantunk. Oda kell menni, megtalálni, értékelni, hogy kiderüljön, tényleg azt találtuk-e meg, amit kerestünk” – mondta.

Az ausztrál kormány hadihajókat és repülőgépeket küldött a térségbe, Perth városától mintegy 2500 kilométerre.

Az ausztrál tengeri biztonságot felügyelő hatóság közlése szerint a legnagyobb tárgy mintegy 24 méter átmérőjű, a felvétel szerint a víz sodorja őket, hol felbukkannak, hol lesüllyednek az óceánban. David Gallo, aki az Air France 447-es járata utáni kutatást vezette, a CNN-nek azt mondta, lehet, ekkora méretű tárgy a repülőgép farokrésze lehet. Ő is, más szakértők is óvatosságra intenek. Ha ilyen nagy méretű részekre bukkannak, akkor a repülő nem a levegőben robbanhatott fel, hanem még egyben volt, amikor a tengerbe zuhant. A radarkép egy a CNN-nek nyilatkozó ausztrál szakértő szerint már néhány napos, a tárgyak szerinte azóta tovább sodródhattak.

Az ausztrál kormányfő tájékoztatta malajziai kollégáját a radarképről, a malajziai illetékesek azonban nagyon visszafogottan nyilatkoznak. Egyszer már hamis várakozásokat keltettek a kínai radarképek közzétételével. A tizenhárom napja várakozó családtagok már idegeik szélén vannak, tegnap hisztérikus jelenetek játszódtak le, mivel egyre rosszabbul tolerálják, hogy semmiféle információt nem kapnak.

Az ausztrál királyi légierő egy Orion repülőgépe már a térségbe érkezett, három másik gép is úton van, Új-Zéland is hasonló felderítő gépet irányított az észlelés helyszínére. Az amerikai haditengerészet P8-as Poseidon gépe szerint „számottevő radarjeleket” észlelnek, ami arra utal, hogy jelentősebb méretű tárgy lehet a víz felszíne alatt. Hadihajókat is útnak indítottak, több kereskedelmi hajó közelebb tartózkodik a potenciális helyszínhez.

Az Aviation Week című szaklap már korábban bírálta az ausztrál hatóságokat, miért nem nyilatkoznak arról, hogy 3 ezer kilométer hatótávolságú szuper radarjuk látta-e nyomát a malajziai repülőgépnek. Az ausztrál királyi légierőhöz tartozó katonai radarrendszer, a Jindalee Over-The-Horizon Radar elvileg akár végig is követhette a valószínűleg dél felé kanyarodott Boeing útját. A hagyományos radarok erre nem képesek, de a Jindalee igen. Az ausztráloknak van egy szupermodern műholdkövető rendszerük is, a Pine Gap, amelyet az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökséggel együttműködésben működtetnek. A Bloombergnek a Jindalee radar adataival kapcsolatos kérdésére az ausztrál védelmi minisztérium korábban elutasító választ adott, mondván, nem kommentálják katonai felderítő kapacitásaik képességeit.

Két, műholdas felvételen látható tárgyat vizsgálnak az ausztrál hatóságok, amelyekről feltételezik, hogy az eltűnt maláj repülőgép roncsai lehetnek.