választás;Vajdaság;Szerbia;

- Rendkívüli választásra készülnek Vajdaságban?

Egyre több szerbiai politikus beszél arról, hogy a Vajdaságban is rendkívüli választást kell kiírni. Míg korábban csak az országos szinten kormányzó, de a Vajdaságban ellenzékben levő Szerb Haladó Párt (SNS) indítványozta a tartományi voksolást, a vasárnap lezajlott, előre hozott parlamenti választások óta már a tartományi vezetés is hajlik erre.

A Danas című szerb napilap kedden beszámolt arról, hogy Bojan Pajtic, a vajdasági kormány elnöke szerint a tartomány új statútumának elfogadását, illetve a szerb alkotmány módosítását követően még az idén választásokat kellene kiírni az észak-szerbiai tartományban.

Pajtic kifejtette, hogy a Vajdaságra hónapok óta nagy nyomás nehezedik, az SNS ugyanis minden lehetséges alkalmat megragadott arra, hogy illegitimnek nevezze a Demokrata Párt (DS) által vezetett vajdasági kormányt.
Goran Knezevic, az SNS alelnöke szerint a parlamenti választások eredménye arról tanúskodik, hogy a vajdaságiak kiábrándultak az eddigi vezetésből. A választási eredmények körzetekre történő lebontásából kitűnik, hogy a vajdasági városok többségében is az SNS-t támogatta a legnagyobb arányban a lakosság. Knezevic szerint az a párt, amely alig lépte át az öt százalékos parlamenti küszöböt (6,04 százalék), nem irányíthat egy egész tartományt.

Az előre hozott választásokat Pásztor István, a tartományi képviselőház elnöke írhatja ki, aki többször is hangsúlyozta, nem lesz rendkívüli voksolás. Ezt mindig úgy pontosította, hogy nincsenek meg egy előre hozott választás feltételei, a politikai csatározások pedig nem indokolják azt.

Pásztor a Magyar Szó című újvidéki napilap keddi beszámolója szerint ezzel kapcsolatban a legutóbb azt mondta: minden attól függ, hogy a vasárnapi választások eredménye mennyire rengeti meg a DS-t. "Az eddig elhangzottakból úgy tűnik, hogy a Demokrata Pártban nagyon nagy a zűrzavar. Amennyiben az előre hozott tartományi választások kiírása megkerülhetetlen lesz, a vajdasági parlament elnökeként ezt megteszem, ha viszont elkerülhető lesz, akkor biztosan nem írom ki" - fogalmazott Pásztor.

Behatolt a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet mintegy negyven aktivistája kedd reggel Franciaország legrégebbi atomerőművébe, az ország keleti részén található Fessenheimben.