A közműdíjak emelésre lenne szükség ahhoz, hogy megvalósuljon Orbán Viktor kormányfő terve, a nonprofit szolgáltatási cégek létrejövetele, amelyek a valós kiadásaikat ténylegesen fedező díjakat szednének be az emberektől. Jelenleg ugyanis szinte az összes közszolgáltató veszteségesen működik, a Fidesz-kormány árkorlátozó politikája következtében - nyilatkozta lapunknak Tukacs István. Az Országgyűlés gazdasági bizottságának a tagja ezt annak kapcsán mondta el, hogy Orbán a Rákosmente TV péntek esti közéleti magazinműsorában közölte: tervei szerint országos nonprofit szolgáltatószervezetet hoznak létre, amely a rendszer fenntartását és a szolgáltatás tényleges költségét fizettetné meg a fogyasztókkal.
Ez azt jelenti, hogy a fogyasztóknak egyebek mellett a gáz-, az áram-, a távhő- és a szemétdíjak drasztikus emelkedésével kell szembenézniük, mivel manapság nem fizetik meg a szolgáltatások tényleges árát - jegyezte meg a szocialista politikus. A lakosságot kiszolgáló gáz- és áramkereskedő cégek emiatt már évek óta veszteségesek, a távhőtársaságokat tavaly több mint 50 milliárd forinttal kellett, idén pedig csaknem 60 milliárd forinttal kell közpénzből támogatni ahhoz, hogy ne menjenek tönkre. A hulladékkezelő társaságok életben tartására ebben az évben nyolcmilliárd forintot különítettek el a költségvetésben. Abban az esetben viszont, ha Orbán komolyan gondolja a fenntartási kiadások megfizettetését a lakossággal, akkor megszűnik a Fidesz által az utóbbi évben sulykolt "örökké tartó rezsicsökkentés". Vagyis a jelenlegi kormánypárt szembe megy majd az eddigi energiapolitikájával. Holott eddig a választási kampány során nem a közműdíjak emelését, hanem azok további csökkentését ígérte a családoknak.
Tukacs úgy véli: Orbán ismét egy gazdasági képtelenséget ígért, a "nagy országos közműcég" létrehozatalával, azaz, egy újabb választási blöffel állt elő. Olyan társaságot ugyanis szervezési képtelenség létrehozni, amely valamennyi közműszolgáltatást magában foglalja a vízellátástól a kéményseprésig. Miután az egyes tevékenységek - például az áramszolgáltatás és a szennyvízelvezetés - annyira eltérnek egymástól, hogy gyökeresen más irányítási és díjszabási rendszerre van szükségük. Arról nem is beszélve, hogy egy országos hatáskörű "vízfej" kialakítása nem olcsóbbá, hanem drágábbá tenné a közüzemi díjakat. Ezt már bebizonyította az évtizedekkel korábban létrehozott ágazati trösztök működése is. Ezek annyira gazdaságtalanná tették az egyes szektorokat, hogy a központi irányító szervezeteket még a szocializmusban is hamar fel kellett számolni. Az állami monopóliumok megteremtése, a verseny megszüntetése egyébként is a korrupció és az indokolatlan áremelések melegágya - fűzte hozzá.
A központi szolgáltató megalapítása pénzügyi szempontból is lehetetlen - állítja a szocialista politikus. A kormánynak ugyanis nincs több ezermilliárd forintja ahhoz, hogy államosítsa az összes céget. Vagyis a költségvetés felborítására, újabb adóemelésekre, vagy az államadósság további óriási mértékű növelésére lenne szükség - tette hozzá a szakpolitikus. Az már csak hab a tortán, hogy az új Ptk.-ban a nonprofit forma kimaradt a társaságok típusai közül. Így egy cég legfeljebb a létesítő okiratában dönthet arról, hogy a nyereségét visszaforgatja az alaptevékenységébe.