A szocialista pártelnök levelében - amelyet az MTI-hez is eljuttatott - a bejelentést országgyűlési képviselőként és az MSZP, az Együtt, a PM, a DK és a Liberálisok közös országos listájának vezetőjeként tette meg az információs önrendelkezési jogról szóló törvényre hivatkozva.
Azt írta: a jelölés új, ajánlóíves rendszerével kapcsolatban különleges személyes adatokkal tömeges és súlyos visszaélések történtek. Szerinte mindez nem független a jelölttámogatási rendszertől, amely sokakat az ajánlások megszerzése érdekében akár bűncselekményekre is késztet.
Szerinte már az is tömeges jogsértésekre utal, hogy szervezeti háttérrel vagy ismertséggel sem rendelkező pártok nagy számban tudtak országos listát, még nagyobb számban jelölteket állítani. Hozzátette: a sajtóbeszámolók alapján egyértelmű, hogy tömeges jelenség volt az ajánlóívek másolása és cseréje, sőt több esetben büntetőeljárás is indult a visszaélések miatt.
Mesterházy Attila úgy ítélte meg: Péterfalvi Attila hivatali idejében ez volt a legsúlyosabb, az információs önrendelkezési jogot érintő tömeges jogsértés. Mint írta, nemcsak azért, mert a választópolgárok százezreinek politikai véleményére vonatkozó adatok kerültek jogosulatlan személyekhez, hanem azért is, mert teljesült a jogsértők célja, és jogsértéseiket még idén, a további két választás alkalmával a lebukás minimális veszélyével ismételhetik meg.
Arra is felhívta az elnök figyelmét, hogy a most lemásolt ívek a következő választásokon is felhasználhatóak, ezért is tartotta fontosnak a jogsértést alkalmazó pártok felderítését.
Az MSZP elnöke kifogásolta a NAIH vezetőjének múlt pénteki állásfoglalásában foglaltakat, amelyben - mint írta -, "úgy foglalt állást, hogy maguknak a választóknak sincs joguk arra, hogy megbizonyosodjanak róla, visszaéltek-e a pártok az adataikkal". Szerinte ez is elkerülhetetlenné teszi a NAIH vizsgálódását.
Mint írta, a vizsgálat elvégzésére a választási szervek számára a választásokig hátralévő hetek, valamint az az utáni kilencven nap állna rendelkezésre, azt követően azonban a választási szervek megsemmisítik az íveket. Azonban a NAIH meghosszabbíthatja ezt a határidőt, ha az eljárás lefolytatása érdekében tömegesen él az adatok zárolásának lehetőségével.
Mesterházy Attila ezért az adatok zárolásának elrendelésére is kérte a visszaélések átfogó vizsgálata mellett, valamint azt is: Péterfalvi Attila szólítsa fel a jogsértő adatkezelőket a sérelem orvoslására.