Máig jól emlékezhetünk Ferenc pápa első fellépésére a Szent Péter téren. Már egyszerű megjelenésével, s kedves mondataival belopta magát a jelenlévők szívébe: "Tudjátok, a konklávé kötelessége volt, hogy új püspököt adjon Rómának.Úgy látszik, hogy bíboros testvéreim a világ végére mentek érte" - mondta. Ferenc pápa nem volt hajlandó beköltözni az Apostoli Palotába, s maradt a papok között a Szent Márta vendégházban.
Ez a lépése nem aratott osztatlan sikert, Georg Gänswein, a lemondott XVI. Benedek titkára, a Pápai Ház Prefektusa nagyon nem értett egyet vele.
Ferenc pápa azonban hónapokkal később újságíróknak árulta el döntése hátterét: "Találkozni szeretnék az emberekkel. Egyszerű körülmények között kell élniük azoknak, akik az egyházat szolgálják".
Ferenc pápa humornak sincs híján. Mario Poli, aki Ferenc pápát váltotta a Buenos Aires-i érsekség élén, szintén megkérdezte Ferenc pápát, miért nem maradt az Apostoli Palotában, ő viccelődve azt válaszolta: "Oda? Nem, szóba se jön. Még a végén kirabolnának".
Miután kiderült, március 19-én tartják a beiktatási szentmiséjét, hazájában, Argentínában sokan gyűjteni kezdték a pénzt arra, hogy elutazhassanak Olaszországba, és élőben láthassák az új pápát.
Ő azonban ugyanúgy tett, mint bíborossá kreálásakor, és üzent nekik: ne "dobják ki az ablakon" a pénzt miatta, inkább adják a szegényeknek. A nincstelenek, a kirekesztettek védelme pápasága legfőbb prioritása.
Talán az egyházfőt megválasztó testület, a Bíborosi Kollégium tagjai sem számítottak arra, micsoda forgószél süvít majd át a Vatikánon. A tornádó felkavarta a katolikus egyház állóvizét, így évszázados tabuk váltak megkérdőjelezhetővé. Ferenc pápa minden gesztusával jelezte, nem a rangot, a csillogást tartja a hit lényegének, hanem azt, hogy közel maradjon az emberekhez, megértse, átérezze gondjaikat. Úgy véli, ha saját nyelvükön szólítja meg őket, hívők, nem hívők egyaránt megértik Krisztus tanítását.
A nyilvánosságot is bevonja döntéseibe, hiszen így könnyebben háttérbe szoríthatja az egyház konzervatív erőit. Egyik legfontosabb kelléke vezetékes telefonja: rendszeresen hívja fel a bajba jutottakat, azokat, akik sorsa akár néhány együtt érző szó nyomán jobbra fordulhat. Alighanem szórakoztatja is, hogy a vonal túlsó végén hitetlenkedve kérdezik: tényleg a pápa beszél? "
Karol Wojtyla a tömegekhez beszélt, hogy elérje az emberek szívét, Ferenc pápa az egyénhez szól, hogy elérje az emberiséget" - fogalmazott egy ízben a La Repubblica. Franco Ferrarotti olasz szociológus professzor pedig úgy nyilatkozott, a pápa meglepetésszerű telefonhívásai tökéletesen követik Ferencnek azt a szándékát, hogy "kevésbé bürokratikussá, egyszerűbbé és az emberek mindennapi életéhez közelibbé" tegye az egyházat.
Telefonhívásai legendássá váltak. Megválasztása után felhívta kedvenc újságosát, ne tegye félre tovább kedvenc lapját, a La Naciónt, fogorvosát, hogy ne várja a következő héten esedékes rendelésre, a római jezsuiták generálisát, hogy megköszönje neki köszöntő sorait. S hosszasan folytathatnánk a sort.
Ezekkel a telefonhívásokkal is jelezni kívánta, pápaként sem változott meg. "Pepe" di Paola, a Buenos Aires-i nyomornegyedekben szolgáló ferences testvér szerint. "Mintha semmi sem változott volna. Ugyanolyan az emberekhez fűződő viszonya, mint egykor, és ez nála nem afféle marketingstratégia. Ő így éli meg katolikus hitét" - mondta el egy ízben a Vatican Insidernek.
Ferenc pápa egyedül nem számolhatja fel a régi beidegződéseket, ezért tavaly áprilisban nyolctagú bíborosi tanácsot állított fel, amely az új intézkedések kidolgozásában segíti. A testület kulcsszereplője Óscar Andrés Rodríguez Maradiaga, Tegucigalpa érseke, ő koordinálja a bíborosok munkáját.
Alberto Melloni olasz egyháztörténész a Corriere della Serában a "bölcsek tanácsának" kinevezésekor azt írta, ez volt a katolikus egyház utolsó ezer éves történetének legfontosabb lépése, hiszen Ferenc pápa hadat üzen a vatikáni bürokráciának, a Kúria hatalmának.
A "bölcsek tanácsa" első ülését október elején rendezték meg, azóta két további ülésszakot tartottak. Akadnak olyanok, akik kissé csalódottak a reformok ütemét illetően.
Ha azonban abból indulunk ki, hogy a bíborosi tanács minden eddigi ülésszakán gazdasági kérdések voltak napirenden, megérthetjük, mi okoz súlyos gondot Ferenc pápának: a vatikáni bank és a Szentszék pénzügyinek rendbetétele.
Ferenc átalakította a Szentszék gazdasági struktúráját, felügyelő bizottságokat hozott létre azért, hogy visszaszorítsa a Szentszék megannyi botrányba keveredett pénzintézetének jelentőségét. A bíborosi tanács megbeszéléseinek másik fő témája a Kúria átalakítása volt. Ferenc pápa tavaly ősszel a diplomata Pietro Parolint nevezte ki államtitkárnak.
Más fontos személyi változások is történtek. Nyilván olyan személyekre van szüksége közvetlen környezetében és a hivatalokban, akik hasonlóan gondolkodnak az egyházat és világot érintő kérdésekről, mint ő. De sok ellendrukkere is van, a Kúria falain belül is. "Vannak a Vatikánban szent emberek, de akadnak kevésbé szentek is. Az ő eseteik azért okoznak nagy felzúdulást, mert egy földre zuhanó fa nagyobb zajt kelt, mint az erdő fái, ha növekednek "- jelentette ki egy ízben.
A Szentszék átalakítása több lépcsőben valósulhat meg, így akár több évig is eltarthat. A legfontosabb újítás az lesz, hogy kongregáció szintjére emelhetik a Világiak Pápai Tanácsát, ezzel is jelezve, jobban be akarják vonni a híveket az egyház életébe.
A reform letéteményesei ugyanis nemcsak a kuriális főpapok. A katolikus hívőket is elérte a változások szele. Ferenc pápa egy kérdőívvel az ő véleményüket is kikérte például az azonos neműekhez vonzódók megítélésével kapcsolatban, vagy olyan témákban, hogy részesülhetnek-e szentségekben az elváltak. "Nem szabad elítélni azt, akinek tönkrement a házassága, ítélet helyett szeretetet kell mutatni" - hangoztatta egy februári szentbeszédében.
Legtöbbet idézett mondatai a világsajtóban azok, amelyekkel a melegekről emlékezett meg újságírók előtt, a Rio de Janeiróból hazatérő repülőgép fedélzetén. "Ha valaki meleg és az Urat keresi, ki vagyok én ahhoz, hogy ítéletet mondjak róla?" - fogalmazott a pápa.
A La Repubblica című olasz lap szerint Ferenc pápa ezekkel a szavaival megteremtette az "empátia egyházát". Ferencet tavaly decemberben az év emberének választotta egy melegmagazin. Szintén ő volt az év embere volt a patinás Time magazin számára is.
Ferenc pápa nemcsak beszél az ökumenizmusról, hanem az egyházak közeledésében a legfontosabb szereplővé vált. Egyetlen alkalmat sem szalasztott el, hogy elítélje az antiszemitizmust, utalván arra: a katolikus és a zsidó vallás egy tőről fakad. Jó barátja, Adam Skorka Buenos Aires-i rabbi egy ízben azt mondta róla, "az antiszemitizmus talán az egyedüli dolog, ami kihozza őt a sodrából"
Ferenc pápa nemcsak Isten földi helytartójaként vonulhat be a történelembe. A Vatikán államfőjeként is nagy tisztelet övezi. Fontos külpolitikai témákról - így a szíriai válságról - tárgyalt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, valamint a közel-keleti megbékélésről Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel. Több ízben emelt szót az ukrajnai békéért.
Ferenc pápaságának egy évét a reformerek is kedvezően értékelik, köztük Hans Küng teológus, aki számos alkalommal bírálta XVI. Benedeket. Küng úgy vélte, Ferenc pápának egy év is elég volt ahhoz, hogy jó irányba indítsa el az egyház szekerét.
"Már eddig is elért olyan fontos dolgokat, amelyek visszafordíthatatlanok" - jelentette ki a Südwest Presse című lapnak. Ezek közé tartozik például az, hogy "nem választanak pápává olyan bíborost, akinek kormányzási stílusát a barokk-abszolutizmus jellemzi". Ám a gesztusok után most már a cselekvésre kell helyezni a hangsúlyt - tette hozzá. Ha ugyanis a most reménykedők csalódnának az egyházban, annak "azonnali következményei lennének".
"Minden remény alapja a várakozás arra, hogy valami bekövetkezzék. Ez az a pont, amikor eldől, hogy a reményeknek volt-e bármiféle alapja, vagy mindaz, amit láttunk, puszta illúzió volt" - jelentette ki Hans Peter Hurka, a Mi Vagyunk az Egyház reformmozgalom osztrák platformjának elnöke, aki szerint a pápának hitbéli és egyházjogi kérdésekben is változtatnia kell.
A pápa igen népszerű a hívők és nem hívők körében egyaránt. Mi a titka? Talán az, hogy miközben az egyházat bátor döntésekkel készíti fel a modern kor kihívásaira, ő maga mindig is Krisztus egyszerű, hűséges és emberséges szolgája marad.