Mesterházy Attila;Zuschlag János;

- Mesterházy szerint Zuschlag hazudik

"Van az a pénz, amiért korpásodik az ember haja", különösen kampány idején - ezzel reagált Mesterházy Attila a tegnap megjelent, Zuschlag Jánosról szóló könyvre. A baloldali kormányváltó szövetség miniszterelnök-jelöltje tegnapi, százhalombattai látogatásán hazugságnak nevezte mindazt, amit a börtönviselt egykori politikus a könyvben állít.

"Pártházból a börtönbe" a címe a Zuschlag Jánosról szóló portrékötetnek, amelyet tegnap, a kampány finisében a Fidesz-közeli Századvég Gazdaságkutató Zrt. tulajdonában lévő Napi Gazdaság Kiadó jelentetett meg. Az előszó szerint a könyv "olyan hús-vér politikus felemelkedését és mélybe zuhanását mutatja be, aki saját sorsával illusztrálja a posztkommunista hatalmi mechanizmusok kíméletlenségét". Zuschlag, aki tavaly szeptemberben szabadult a börtönből, miután hat évre ítélték, amiért csaknem 75 millió forint pályázati pénzt vett fel fiktív civil szervezetek nevében, Gyurcsány Ferencről azt mondja: miután meg akart szabadulni tőle, "egy pofátlanul nagy összeget" ajánlott fel azért, hogy hagyja el az országot. Azt is állítja, Gyurcsány sportminiszterként tudott azokról a pályázati visszaélésekről, amelyek miatt őt lecsukták.

Zuschlag arra is kitér, hogy annak idején a Parlament liftjében szexuálisan molesztálta egy képviselő. Zuschlag a könyvben bevallja, hogy amikor a politikai karrierje 2000-re beindult, nagyon elszállt vele a ló, és ő is keményen ivott. Rengeteg baleset okozott részegen, de egy politikusnak mindent elnéztek. Keresztesi Péter, Napi Gazdaság Kiadó ügyvezető igazgatója tegnap azt állította: nem volt szándékosság abban, hogy a könyv a választási kampány idején jelenik meg. A kötet szerzője Szalai Vivien újságíró, ám sokak szerint a politikai tartalmú részek írásába mások is besegíthettek.

Ma hoz ítéletet a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága a Hunvald-per fő vádlottja, Gál György ügyében. Az évek óta húzódó perben egyelőre nem jogerősen nyolc és fél év szabadságvesztésre ítélt Gál még 2011-ben fordult a strasbourgi székhelyű bírói fórumhoz, mert keresete szerint a magyar állam a vele szemben folytatott eljárás során megsértette az Emberi Jogok Európai Egyezményét.