A volt erzsébetvárosi politikus és bizottsági elnök - aki az ingatlanügyletekkel összefüggő ügyben több mint 51 hónapot töltött előzetes letartóztatásban, jelenleg pedig lakhelyelhagyási tilalom van ellene érvényben - szerint sérültek többek között a szabadsághoz és biztonsághoz, a tisztességes tárgyaláshoz és a magán- illetve családi élet tiszteletben tartásához fűződő jogai.
A büntetőügy másodrendű vádlottja, Hunvald György volt MSZP-s erzsébetvárosi polgármester is fordult korábban, még 2010-ben hasonló indokokkal Strasbourghoz, az ő keresetéről már tavaly decemberben döntött a bírói fórum. A verdikt akkor úgy szólt: a magyar állam megsértette a volt polgármester szabadságjogait. Ítéletében az emberi jogi bíróság például kimondta, a Hunvalddal szembeni gyanú súlyossága nem volt elegendő ahhoz, hogy Hunvaldot csaknem 32 hónapig rács mögött, előzetesben tartsák. A bíróság ezért összesen mintegy másfél millió forint kártérítést ítélt meg a volt polgármesternek. Az itthon az ellene és társai ellen folyó büntetőeljárásban Hunvaldot a bíróság első-, majd másodfokon is felmentette azon "maffiavádak" alól, melyekkel összefüggésben 32 hónapot előzetesben töltött.
A strasbourgi bíróság tavaly tavasszal egy hasonló ügyben Hagyó Miklós, a BKV-per fő vádlottja javára döntött a magyar állammal szemben. Kimondták, a volt főpolgármester-helyettest a nemzetközi egyezményeket sértő módon tartották hónapokig előzetesben, ezért több millió forintnyi kártérítést ítéltek meg neki. Érdekesség, hogy tavaly év végén - az ároktői rablóbanda szökésére hivatkozva - a parlamenti többság eltörölte az előzetes letartóztatás idejének felső határát.