A közös lista miniszterelnök jelöltje, Mesterházy Attila a Reutersnek nyilatkozva kifejtette: egy baloldali kormány hosszabb távon is számítana erre a bevételre, és csak akkor venné fontolóra az adó mérséklését, ha a bankok újra befektetnék azt a pénzt, amelyet a vállalatoknak nyújtott hiteleken nyernek, és így növekedést generálnának. Hozzátette, hogy - hasonló módon - csakis akkor mérséklődnének a más szektorokra kirótt adók, ha a pénz Magyarországon marad beruházások vagy magasabb bérek formájában - derül ki a hvg.hu összefoglalójából.
Az MSZP elnök-frakcióvezetője egyetért azzal, hogy a költségvetési hiányt féken kell tartani. Győzelme esetén a baloldali ellenzéki szövetség szoros fiskális fegyelmet tartana és rövid távon nem szüntetné meg a sokat vitatott válságadókat. Magyarország pénzügyi helyzete nem enged gyors eltávolodást Orbán Viktor miniszterelnök gazdaságpolitikájától - tette hozzá Mesterházy.
A baloldal felfejtené a Fidesz egykulcsos személyi jövedelemadó-rendszerét, és bevezetne legalább egy új kulcsot a magasabb jövedelműekre vonatkozóan. A lépés nem érintené a költségvetés egészét, mert egyúttal csökkenne az alacsony jövedelműek adója.
A túlzott államosítás ártalmas - jelentette ki a baloldal közös miniszterelnökjelöltje. Mesterházy felidézte, hogy a második Orbán kormány 650 milliárd forintot költött államosításra. Annak azonban az MSZP elnök-frakcióvezetője szerint nem lesz jó vége, ha az adófizetők pénzén finanszírozza az állam ezeket a cégeket.
Az energia- és bankszektorban nem államosításra, hanem erős szabályozói szerepre van szükség a baloldal szerint. Egy baloldali kormány befagyasztaná azt a nemrégiben kötött, 10 milliárd eurós ügyletet, amelyet Orbán Vlagyimir Putyin orosz elnökkel ütött nyélbe a paksi atomerőmű bővítéséről - jelentette ki.